reklamı kapat

POPÜLER

drone pençe

Kuşlardan ilham alan pençelere sahip drone altyapısı ile tanışın [Video]

Robot teknolojilerinde doğadan ilham alan milyonlarca çalışma bulunuyor. Bu sefer bu altyapıda bir drone modeli gündemde yer alıyor.

Günümüzde ticari olarak satılan hemen her drone modeli sabit / düz bir zemine iniş yapmak zorunda. Stanford Üniversitesi araştırmacıları ise sürece çok daha farklı yaklaşan bir model ile karşımızda.

Araştırmacıların geliştirdiği yırtıcı kuşlardan ilham alan drone’un altında iki adet pençe yer alıyor. Bu hareketli pençeler sayesinde model, bir kuş gibi ağaç dallarına iniş yapabiliyor ya da diğer bir deyişle konabiliyor. Stereotyped Nature-inspired Aerial Grasper (SNAG) olarak geçen sistem, kas benzeri görev yapan motorlar ve tendon benzeri görev yapan teller üzerine kuruluyor.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından gösterilen sayfada izleyebileceğiniz videoya göre iyi şekilde görev yapabilir halde olan sistem, sadece iniş için de tasarlanmıyor. Hazırlanan bu drone merkezli pençe sistemi, gerçek bir kuş gibi obje yakalama ve taşıma görevini de üstlenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geliştirilen drone altyapısı ileride çok farklı amaçlar için kullanılabilir

Şimdilik üç boyutlu yazıcı ile hazırlanan parçalardan oluşan ve bu açıdan maliyeti düşük olan sistem, gelecekte zorlu arazilerde arama kurtarma ya da yük taşıma görevlerinde aktif olarak kullanılabilir.

Üzerinde çalışmaların sürdüğü bu altyapının benzerleri başka robotik sistemlerde de kullanılabilir. Hatta halihazırda bu tarz pençe sistemleri bazı sabit robotlar üzerinde test ediliyor.

İlgili Video