reklamı kapat

POPÜLER

GÜNSEL B9
GUNSEL
GUNSEL

KKTC’nin ilk yerli elektrikli otomobili GÜNSEL B9 hakkında son detaylar

KKTC’de geliştirilen GÜNSEL ilk modeliyle otomobil tutkunlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. GÜNSEL B9 adı verilen otomobil 14-16 Aralık tarihlerinde Londra’da düzenlenecek elektrikli otomobil fuarı London EV Show’da sergilenecek.

Otomobili seri üretime hazır hale getirmek için 250 tasarımcı, mühendis ve tekniker çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. AR-GE merkezi ve üretim tesislerinin ilk faz yatırımını 2019’da tamamlayan GÜNSEL’in üretim tesislerinin ikinci faz inşaatı da Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünün bulunduğu alanda tamamlanmak üzere. Son bir yılda 2 binin üzerinde test sürüşü yapılan Günsel, 2022’nin sonunda seri üretime başlayarak 2027’de 40 bin adetlik yıllık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Elektrikli otomobil tam dolu pille 350 kilometrelik menzil vadediyor. Saatte 100 kilometre hıza 7,7 saniyede ulaşabilen modelde 52.5 kWh pil kullanılıyor. Maksimum hızı saatte 150 kilometre olan otomobil hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakikada şarj edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketin kurucusu GÜNSEL B9 hakkında açıklamada bulundu

Seri üretim çalışmaları devam eden GÜNSEL’in London EV Show’la dünya vitrine çıkacak olmasının heyecanını yaşadıklarını söyleyen Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti ve Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “GÜNSEL’imizi dünyaya tanıtırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizin bayrağını da gururla dünyada dalgalandıracağız” ifadesini kullandı. GÜNSEL’in elektrikli olması bir yana, üretim süreçleri ve fabrika alanı ile çevre ve doğa dostu bir otomobil olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi’nin bilim üretme ve AR-GE gücü ile geliştirdiğimiz GÜNSEL, ülkemize, dünyaya ve topluma duyduğumuz sorumluluğun bir sonucudur” ifadesini kullandı. London EV Show’a katılacak olan GÜNSEL ekibine kendisinin de eşlik edeceğini söyleyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Başta Londra olmak üzere Avrupa’da yaşayan Türkleri, bu gurura ortak olmak için fuarın düzenleneceği Business Design Centre’a davet ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi