reklamı kapat

POPÜLER

Günsel

KKTC’nin yerli elektrikli otomobili Günsel B9 ve öne çıkan özellikleri

Kısa bir süre önce paylaştığımız haberde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili Günsel B9’un tanıtım tarihini sizlerle paylaşmıştık. Paylaştığımız haberin üzerinden çok geçmeden yerli elektrikli otomobil Günsel B9 nihayet gün ışığına çıktı.

Resmi bir etkinlikte ortaya çıkan yerli otomobil Günsel B9‘un Türk mühendisleri tarafından tasarlandığı ve üretim sürecinde 1.2 milyon saat emek harcanarak üretim aşamasına getirildiği belirtiliyor. Seri üretimi 2021 yılında başlayacağı ifade edilen Günsel B9, 187 beygirlik bir motordan güç alıyor. Elektrikli motora sahip olan otomobil tam dolu pille 350 kilometrelik bir menzil sunuyor. Saatte 100 kilometre hıza 8 saniyede ulaşabilen otomobilin saatteki maksimum hızı ise 170 kilometre.  Yakın Doğu Üniversitesi içerisinde kurulan fabrikada 10 bin parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan Günsel B9’un dikkat çeken bir diğer önemli özelliği ise pil tarafında karşımıza çıkıyor. Belirtilene göre Günsel B9, 300 bin kilometreden sonra pil kapasitesinin yüzde 90’ını koruyabiliyor. Bu da otomobilin uzun yıllar kullanılabileceği anlamına geliyor. Otomobil hızlı şarj teknolojisine de destek veriyor. Günsel B9’un 20 dakikalık şarjla tam şarj seviyesine ulaşabileceğinden söz ediliyor. Standart bir priz üzerinden şarj edildiğinde ise otomobilin 7 saatte şarj olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KKTC Başbakan Ersin Tatar açıklamada bulundu

Tatar, ”Doğu Akdeniz’de Mavi vatanda KKTC ile ilgili çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Ama bu akşam bu konuşmalar hepsini mahkum etmektedir. Biz başarılı bir milletin başarılı evlatlarıyız. Biz Kıbrıslı Türkler, var olma mücadelesinde çok isimler yetiştirdik. Onların bir tanesi de hepimiz kabul etmeliyiz ki mücadele yıllarından beri her türlü zorluğa göğüs geren Suat Günsel’dir. KKTC bu proje ile geleceğine imza atmakla bu planlar ile gurur duyacaktır. Bu coğrafyada Türklük için vatan için millet için bu projelerin bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini paylaşmak istiyorum.” dedi

Yerli otomobil Günsel B9 için geri sayım başladı

2021 yılında yıllık 2 bin araçlık seri üretim kapasitesinin 2025 yılında 20 bin araca ulaşacağı dile getiriliyor. Otomobilin satış fiyatı ise henüz açığa çıkmış değil. Otomobille ilgili yeni detaylar geldiğide sizlerle paylaşacağız. Yerli otomobil Günsel B9’un tanıtım etkinliğini izlemeyi düşünüyorsanız buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu