reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil günsel b9

KKTC’nin yerli otomobil modeli Günsel B9 için geri sayım başladı

Yaklaşık dört yıl önce ortaya çıkan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili Günsel B9 için geri sayım başladı. Yerli otomobil için geri sayım başladı.

Yerli otomobilin tanıtımını bu ay gerçekleştirmeye hazırlanan KKTC, yerli otomobil  için  28 ülkeden 800 tedarikçi ile anlaşma gerçekleştirdi. Tasarım ekibinin üzerinde çalıştığı 90 farklı tasarımın ardından belirlenen Günsel B9, 10 bin parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş durumda.  2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesinin, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması planlanıyor.

28 ülkeden 800 tedarikçi firma ile yapılan iş birliği anlaşmaları hakkında açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de Türkiye otomobil sanayi için imzalanan anlaşmaların oldukça önemli bir adım olduğunu belirterek, Günsel’in seri üretime başlaması ile birlikte ülke ekonomisine ve istihdamına ciddi bir katkı sağlanacağını belirterek küresel elektrikli araba sektöründe de önemli bir yere sahip olunacağının altını çizdi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Yerli otomobil hakkındaki görüşlerini şu sözlerle devam etti:

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Dünyada birçok otomotiv devinin bulunduğunu, ancak hiçbirinin tüm parçalarını sadece kendi ülkelerinde üretemediklerini, otomobil parçalarını üreten son derece büyük şirketler olduğunu belirterek, amaçlarının üretim maliyeti açısından Günsel’de kullanılacak parçaların birçoğunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiyemiz’de üretilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yerli ve yabancı firmalarla iş birliğine gidilerek hem bize özgün araçları üretmek hem de ülkemizde bir tedarikçi sektörünün oluşmasını sağlamak istiyoruz. Tüm parçaların sadece ülkemizde üretilmesi şu an mümkün görünmüyor. Bu nedenle Türkiyemiz’deki tedarikçi firmalarla da iş birliği yaparak, bu firmaların tecrübelerinden de faydalanarak bir sinerji yaratmak istiyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil Günsel B9 ne zaman tanıtılacak?

Günsel B9’un tanıtımı, 20 Şubat 2020 Perşembe günü, saat 19.00’da Elexus Otelde düzenlenecek organizasyonla yapılacak. Yerli otomobil hakkındaki detayları 20 Şubat’ta sizlerle paylaşacağız. LOG’u takip etmeye devam edin.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu