reklamı kapat

POPÜLER

Bill Gates

Bill Gates’in dünyanın ilk hidrojenle çalışan süper yatı fiyatıyla dudak uçuklatıyor

Son yıllarda çevre dostu teknolojilere yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, dünyanın ilk hidrojenle çalışan süper yatını satın aldı.

644 milyon dolar değerinde olduğu belirtilen bu süper yat, Hollanda merkezli Sinot isimli şirketin imzasını taşıyor. Sinot Aqua olarak adlandırılan süper yat, 112 metre uzunluğunda. Sonsuzluk havuzu, helikopter pisti, spa ve spor salonu olmak üzere lükse dair birçok ayrıntının yer aldığı süper yat, 14 konuğu ve 31 mürettebatı ağırlayabiliyor. Süper yatta 5 güverte bulunuyor. Jel yakıtlı yangın kapları, konukların odun veya kömür yakmak zorunda kalmadan dışarıda sıcak kalmalarını sağlıyor. -253 santigrat dereceye soğutulmuş 28 tonluk 2 adet vakumlu yakıt deposunu bünyesinde barındıran yat, 1 megawatt güç üretiyor. 20 mil (yaklaşık 38 kilometre) hız yapabilen süper yat, 3.750 deniz mili (6945 kilometre) kat edebiliyor. Süper yatın sunduğu menzil sayesinde Bill Gates, New York’tan Londra’ya seyahat edebilir. Bill Gates’in bu süper yata sahip olması için sabırlı olması gerekiyor. Sinor, Aqua isimli süper yatı 2024 yılında Bill Gates’e teslim edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bill Gates satın aldığı süper yatlara denizlere açılıyor

Geçtiğimiz yıl proje hakkında konuşan tasarımcı Sander Sinot: “Aqua’nun gelişimi için suyun akışkan çok yönlülüğünden ilham aldık. Sinot Aqua gerçekten yenilikçi özelliklere sahip bir süper yat. ” demişti.

Güncelleme: Sinot isimli şirketten konuyla ilgili bir açıklama geldi. Şirketin belirttiğine göre 2019 yılında Monaco Yat Fuarı’nda tanıtılan konsept yat Aqua, Bill Gates’e satılmadı. Şirket, Bill Gates ile anlaşma gerçekleştirmediklerini ve yatın halen konsept aşamasında olup geliştirilmeye devam etttiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Scooter gibi gibi bisiklet modeli