reklamı kapat

POPÜLER

GSM operatörü deprem cezası

GSM operatörlerine sürpriz deprem cezası geldi!

İstanbul’da 26 Eylül’de yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan iletişim kesintisi nedeniyle GSM operatörlerine deprem cezası kesildi.

Gelen habere göre BTK Sektörel Denetim Dairesi Başkanlığı, deprem sonrasında yaşanan durum nedeniyle operatörler hakkında inceleme başlattı. İşte bu inceleme sonrasında gerekli altyapı iyileştirmelerini yapmadıkları gerekçesiyle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a para cezası kesildi. Daha detaylı baktığımız zaman Turkcell’e bir saat 15 dakikalık kesinti nedeniyle 2 milyon 90 bin TL, Vodafone’a da bir saat 45 dakikalık kesinti nedeniyle 2 milyon 459 bin TL ceza kesildi.  Türk Telekom’a ise, 27 saatlik kesinti nedeniyle 5 milyon 272 bin TL para cezası uygulandı. Açıklamaya göre Türk Telekom’a üsttekine ek olarak yetkili merciler tarafından alınmış bir karar olmaksızın, ülke genelinde birçok ildeki radyo erişim şebekesi elemanlarından BSC ve RNC’lerin kapatılması nedeniyle yine 4 milyon 519 bin TL para cezası uygulandığı aktarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprem sonrasında tüm GSM operatörü firmalar sınıfta kalmıştı

Bu yüzden kişiler iletişimi internet üstünden kurmaya çalıştı. Depremden sonra bazı internet kesintileri de yaşandı ancak genel olarak kişiler WhatsApp gibi platformlar üstünden yakınlarıyla iletişim kurmayı başarabilmişti. Ancak aşırı büyük olmayan ve sevindirici şekilde büyük yıkım getirmeyen böyle bir depremde dahi sorun yaşanması elbette kabul edilebilir değil. Operatörlerin bu tarz acil durumlar için mutlaka çok daha iyi altyapılar kurması gerekiyor. Ek olarak bu sorunun sadece İstanbul ile sınırlı olmadığını da belirtelim. Yani altyapıların tüm Türkiye’de güçlendirilmesi gerekiyor. 5G dönemi öncesinde bu durum artık yakışmıyor.

İlginizi Çekebilir

Sony’nin yeni akıllı telefonunu görmüş müydünüz?