reklamı kapat

POPÜLER

Project Tango ile NASA robotları kendi başlarına hareket edebilecek [Video]

Google’ın geliştirdiği, akıllı telefonlara insansı mekan ve hareket algılama yetisi kazandıran projesi Tango, NASA’nın uzay istasyonlarındaki robotlarda kullanılacak.

Google çatısı altında hizmet veren Gelişmiş Teknoloji ve Projeler Grubu’nun (ATAP) üzerinde çalıştığı Project Tango, bünyesindeki Microsoft Kinect benzeri özel görüş sensörleri, hareket algılayan donanım desteği ve Myriad 1 görüntü işlemcisi sayesinde bulunduğu ortamın -derinliğini de hesaba katarak- üç boyutlu haritasını çıkartabiliyor. Böylelikle akıllı telefona iç mekan tarama ve navigasyon yetenekleri kazandırılarak gerçekçi analiz yapılabilmesi sağlanıyor. Genel kapsam itibariyle adeta sınırları zorlayan projenin ilk somut uygulaması ise Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla gerçekleştirilecek.

Astronotların günlük işleri ve bakım/onarım gibi görevleri yerine getirirken dünya üzerindeki mühendislerden yardım almaları için yerçekimsiz ortam koşullarına özel tasarlanan, NASA Spheres adıyla bilinen sisteme Project Tango entegre edilerek robotlardan oluşan asistan görevindeki otonom bir platform meydana getirilecek. NASA Ames araştırma ekibinin “uzay istasyonunu fiziksel anlamda tanıyan ve içeride kendi başına hareket edebilen bir robot düşünün” şeklinde nitelendirdikleri çalışmanın bir yıldan uzun süredir devam ettirildiği ve bunun tarihte bir ilk olacağı belirtiliyor. Test sürecindeki projenin bu yaz tam anlamıyla hayata geçirilmesi hedefleniyor.

VİDEO