reklamı kapat

POPÜLER

Google Tango ARCore

Google, “Tango” projesi için beklenen adımı attı

İnternet devi Google, kısa süre önce 2014 yılında artırılmış gerçeklik dünyasına adım attığı Project Tango projesi için önemli bir açıklama yaptı.

Google’ın Project Tango teknolojisi, bilmeyenler için ilk karşımıza çıktığı şekliyle Android işletim sistemli bir akıllı cep telefonuydu. Diğer benzerlerinden taşıdığı Kinect benzeri üç boyutlu sensörleri, hareket algılayıcı mekanizmaları, özel kodlanmış kameraları ve Myriad 1 görüntü işlemcisiyle ayrılan teknoloji, bu teknik donanımlarıyla bulunduğu ortamın üç boyutlu haritasını çıkartabiliyor ve bu taramalara derinliği de dahil edebiliyordu. Yani özel donanımlar kullanarak artırılmış gerçeklik dünyasına girişin kapılarını aralayan sistem, resmi açıklama ile sona erdirildi. 1 Mart 2018 tarihinde desteği bitecek olan altyapı, yerini ise tüm Android ekosistemini destekleyen ARCore‘a bırakıyor.

Google Tango ARCore

Google Tango sonrası artık ARCore üzerine gidecek

Apple ARKit’in karşısına konumlandırılan ARCore, Tango’dan farklı olarak sadece telefonların mevcut donanımlarını kullanıyor. Bu sayede AR altyapısını daha geniş kitlelere açan firma, yine Apple’da olduğu gibi ARCore’u önce geliştiricilere açıyor. Bu noktada bu altyapıyı kullanmak için Android 7.0 Nougat ya da üstü Pixel ve Galaxy S8 modelleri yeterli oluyor. Java / OpenGL, Unity ve Unreal temelinde çalışan ARCore, ortamı telefonların kamerasında algılıyor. Örneklerede çok güzel çalıştığı görülen sistem, büyük gelecek vadediyor.

https://twitter.com/projecttango/status/941730801791549440