reklamı kapat

POPÜLER

Google Project Tango’lu ilk akıllı telefon Lenovo’dan

Son kullanıcıya ulaşacak olan ilk Project Tango cihazının üreticisi Lenovo, CES 2016 kapsamında yaptığı duyuruyla Google’la iş birliğine gittiklerini açıkladı. Google’ın Project Tango teknolojisine sahip ilk akıllı telefonu üretmeye hazırlanan Lenovo, cihazın 500 dolardan ucuz olacağını da ifade ediyor.

İlk olarak 2014’te duyurulan Project Tango teknolojisinin temelinde, Google’ın akıllı telefon ve tabletlere derinlik algısı kazandırabilmek fikri yatıyor. İnsanlarda olduğu gibi bu akıllı cihazlar da üç boyutlu olarak etraftakileri algılıyor, kamera ve sensörler yardımıyla bulundukları ortamın 3D haritasını çıkarabiliyor. Dijital bilgiyi fiziksel dünyanın üzerine bindirebilen teknoloji sayesinde söz gelimi Project Tango’lu bir akıllı telefon, daha önce bulunduğu bir ortamı veya bir odayı algılayabiliyor. Alışveriş merkezi gibi kapalı mekanlarda herhangi bir yeri bulmayı kolaylaştıran teknoloji, hareketi de takip edebiliyor.

Daha önce geliştiricilere yönelik bir tablet olarak sunulmuştu fakat Project Tango, ilk kez bir son kullanıcı ürününde yer alacak. 2016’nın yaz aylarında piyasaya çıkacağı açıklanan Project Tango’lu Lenovo akıllı telefonun 500 dolardan ucuz olacağı, tüm dünyada satışa sunulacağı ve 6,5 inçten daha küçük ekranlı olacağı da verilen bilgiler arasında. Yukarıdaki görselde ürünün prototip hali bulunduğu için piyasaya çıkan cihazın bu tasarımda olmayabileceğini unutmamak gerekiyor.

Öte yandan Google, Project Tango kullanarak yaratılmış oyun veya yardımcı uygulama fikirleri için uygulama geliştiricilere de sesleniyor. Örnek olarak da Lowe‘nin uygulamasını sunuyor. Uygulamada Project Tango’lu bir akıllı telefonu mutfağa doğru tutarak yeni bir buzdolabı veya bulaşık makinesinin en iyi duracağı yeri, kendi mutfağınız içinde üç boyutlu olarak görebiliyorsunuz.

lowe project tango

Google, başvuru yapanlar arasından seçilecek en iyi uygulamaların Lenovo’nun gelecek olan cihazında kullanılabileceğini de ifade ediyor.