reklamı kapat

POPÜLER

fingerreader

FingerReader, basılı ve dijital kitapları görme engellilere açıyor [Video]

Massachusetts Institute of Technology‘deki araştırmacılar şimdi de görme engellilerin basılı materyallerin yanı sıra dijital yayınları dahi okumasına imkan verecek bir cihaz geliştirdi. FingerReader adı verilen giyilebilir cihaz ile görme engellilerin Braille alfabesiyle yazılmış kaynaklardan çok daha fazlasına ulaşabilmesi hedefleniyor. Görme engellilere yönelik Braille alfabeli veya sesli formattaki İngilizce yayınlar basılı yayınların yalnızca %7’sini oluşturuyorken (üstelik Türkçe yayınlar için durum daha da kötü) FingerPrint’in görme engellilere yeni kapılar aralayacağına şüphe yok.

Şu anda prototip aşamasında olan cihaz bir kitap veya ekran üzerinde satır takibi sağlayan bir tür yüzük. Yüzüğe entegre kamera sayesinde cihaz 12 punto metni tanıyarak sesli bir şekilde okuyor. Akıllı bir cihaz olan FingerPrint, kullanıcının parmağı kaydığında yönlendirme sağlayarak satıra geri dönülmesini sağladığı gibi, satırın sonuna geldiğinizde de haber veriyor.

FingerReader esas olarak görme engelliler için geliştirilmiş olsa da görüşü çok iyi durumda olmayan veya metni okumak yerine dinlemeyi tercih edebilecek herkesin kullanabileceği bir cihaz. FingerReader’ın piyasaya çıkış tarihi, hatta piyasaya kesin olarak çıkıp çıkmayacağı belli olmasa da, geliştirilen teknolojinin önemli bir adım olduğu muhakkak.

VİDEO

YORUMLAR