reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un görme engellilere özel cihazı, şehri dinleyerek konum belirliyor

Görme engeli bulunan kişiler için market gibi basit rotalar dahi çetrefil birer serüvene dönüşebilir, özellikle de İstanbul gibi karmaşası bol şehirlerde. Teknoloji görme engellilerin yardımına pek çok yönden yetişmeye başlamış olsa da bu sistemlerin pek çoğu GPS ve Wi-Fi verilerini temel alması nedeniyle yetersiz kalabiliyor. Microsoft‘un yeni cihazı ise bu örneklerin çok ötesine geçerek üzerindeki sensörlerle gerçek zamanlı çevre takibi yapıyor.

3 boyutlu ses haritası oluşturan bu cihaz, üzerindeki sensörlerle çevreyi dinleyerek ve izleyerek kişinin nerede bulunduğunu ve hangi yönde hareket etmesi gerektiğini belirliyor. Kulağın hemen üzerindeki kemiğe değerek kemik üzerinden iletim yapan kulaklık, aynı zamanda kişinin çevresindeki ilginç mekanlar ve dükkanlar hakkında bilgi verebiliyor.

microsoft
Çevredeki aydınlatma kaynakları, trafik lambaları, otobüsler ve diğer nesneleri algılayıp örneğin otobüs hareket saatleri gibi veri kaynaklarını araştıran cihaz, bu sayede kişinin konumunu gerçek zamanlı olarak belirliyor. Üstelik kulaklık mekan bilgisi ve yönlendirmesinin dışında sokaktaki spontan gelişmelere de tepki verebiliyor. Kulaklığı takan kişi bu sayede örneğin sokak satıcılarından haberdar olabiliyor. Cihazın bu özelliği, görme engeli bulunmayanların hiç düşünmeden yerine getirdiği spontan tepkileri, ani plan ve hareket değişikliklerini görme engellilerin de gerçekleştirmesini sağlıyor.

Microsoft hala prototip aşamasında olan projeyi epey ciddiye alıyor. Üstelik cihazın görme engeli bulunmayanlara da avantaj sağlaması söz konusu olabilir. Zira cihazın algı ve tepki modelinin, akıllı şehirlere giden yolda önemli bir basamak teşkil edebileceği düşünülüyor.