reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Görme engelliler için çarpışmalara karşı uyarı veren giyilebilir uyarı sensörü [Video]

Görme engellilerin sosyal yaşamda karşılaştıkları en büyük zorluk, yolda birilerine veya herhangi bir nesneye çarpmadan yürüyebilmek. Özellikle de kalabalık bir şehirde yaşanıyorsa bir yerden başka bir yere gitmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. Görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen giyilebilir uyarı sensörü, hiçbir engele takılmadan yürüyebilmeyi mümkün hale getiriyor.

Söz konusu sistemi bir nevi yakınlık sensörüne benzetmemiz mümkün. Cihazın üzerinde bulunan kamera sayesinde kişiye doğru gelen veya yürüyen kişinin yolunda duran nesneler algılanıyor ve yakınlık düzeyine göre artan bir aralıkla sinyal sesi veriyor. Böylece görme engelli kişi yolunu değiştiriyor veya duraklıyor. Massachusetts Göz ve Kulak Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı araştırma, bu giyilebilir cihazın görme engellilerin herhangi bir yere çarpma ihtimalini oldukça azalttığını gösteriyor. Tünel görüşü (kişinin bir tünelden bakıyormuş gibi görmesi) ve hemianopia (Görüşün yarı yarıya kaybolması ve görüntünün yalnızca bir kısmının görülmesi) hastalıklarına sahip 25 kişi üzerinde yapılan çalışmada olumlu sonuçlar alındı. 41 metrelik bir parkurda yürümesi istenen görme engelliler, farklı büyüklüklerde 46 objenin yer aldığı parkuru tamamladı. Sonuç olarak cihazı kullanan kişilerin yüzde 37 oranında eşyalara daha az çarptığı gözlendi.

Advertisement

Ortaya çıkan rakamlar şu anlık yeterli olmasa da gelecek için umut vadediyor. Araştırmacılar, çalışmalarını gerçek yaşama taşımayı ve cihazı günlük hayatta denemeyi istiyor. Öte yandan önümüzdeki yıllarda cihazın geliştirilmesi halinde görme engellilerin en büyük yardımcısı olabileceği düşünülüyor. Projenin ne zaman tam olarak hayata geçirileceği ise henüz bilinmiyor.