reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft

Görme engelliler için geliştirilen Microsoft imzalı uygulama hakkında sevindirici Türkiye gelişmesi

Microsoft, yapay zeka teknolojisinde konusunda dikkat çeken bir gelişmeyi Türkiye’de kullanıma sundu. Yapay zeka ve bulut teknolojilerini kullanarak görme engellilerin gündelik hayatını kolaylaştıran Seeing AI uygulamasını Türkçe yayınlandı.

Kullanıma açılan uygulama, iOS kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak yüklenebiliyor. Uygulamada Boyner, Evyap, GS1 Türkiye, Koçtaş, Kuveyt Türk, MediaMarkt, Mondelez International Türkiye, P&G Türkiye, Turkcell, Unilever Türkiye, Watsons Türkiye gibi şirketlerin desteği bulunuyor.

Yapay zeka üzerinden görsel tanıma ve betimleme teknolojisiyle çalışan Seeing AI uygulamasını kullanan görme engelliler; çevrelerindeki tüm görsel öğeleri ses yoluyla algılayabiliyor; metin okuyabiliyor, alışverişlerini daha kolay bir şekilde yapabiliyor.

Seeing AI uygulaması, görme engellilerin çevrelerindeki tüm görsel öğeleri ses yoluyla tanımasını sağlıyor. Kullanıcının telefonunda fotoğrafı bulunan veya uygulamaya önceden tanıtılan insanları direkt olarak algılayabilen Seeing AI; cihazın tanımadığı insanlarla ilgili olarak da yaş, cinsiyet, ırk ve duygu durumu tahminlemesi yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft konu hakkında açıklamada bulundu

Microsoft’un “gezegendeki tüm birey ve kuruluşlara daha fazlasını başarabilmeleri için güç katma” misyonuyla hareket ettiğini ve Seeing AI uygulamasının bu misyonun en değerli çıktılarından biri olduğunu vurgulayan Microsoft Türkiye Genel Müdür Vekili uygulamanın Türkçe sürümünü erişime açarak Türkiye’de çok daha fazla sayıda görme engelliye ulaşacak olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Yılmaz, “Seeing AI, yapay zekâ ile engellilerin gündelik hayatına ne kadar büyük katkı sağlanabileceğini kanıtlayan eşsiz bir uygulama. Bir süpermarkette ne satın aldığından emin olmak; ödeme adımında Türk lirasını tanıtarak alışverişi güvenle tamamlayabilmek; sokakta çevresindekileri algılayabilmek, görme engelli bir birey için son derece özgürleştirici deneyimler. Seeing AI uygulamasıyla kullanıcıların WhatsApp ve sosyal medyada paylaşılan metinleri okuması; görsellerin sesli betimlemesini dinlemesi dahi artık mümkün” diyerek uygulamanın engellilerin bireysel özgürlüklerine katkı sağladığına dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir

Pil ömrüyle öne çıkan akıllı saat modeli