reklamı kapat

POPÜLER

Türk Telekom

Türk Telekom’dan görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak proje

Türk Telekom, görme engelliler için farkındalık oluşturan projelerini sürdürüyor. Engelliler telefon kütüphanesi uygulaması ile sesli kitap ve sanat eserlerine ücretsiz ulaşabiliyor. Görme engelliler para tanıma ve ilaç barkodu okuma özelliklerinden faydalanabiliyor.

Engelliler EyeSense uygulamasıyla fotoğraf çekebiliyor ve çevrelerindeki nesneleri tanıyabiliyor. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde sergilenen Tablolar Konuşuyor Dijital Resim Sergisi’ndeki tanınmış eserler, Telefon Kütüphanesi uygulaması haricinde Tivibu’da da sesli betimlemeli olarak dinlenebiliyor. 2.000’e yakın sesli kitap eve dünyaca ünlü 30 sesli betimlemeli tablo uygulamada yer alıyor. Anlık haber akışı sayesinde görme engelliler dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri takip edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Telekom bir diğer sorumluluk projesiyle daha gündemde

Türk Telekom, bir diğer kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Günışığı” ile az gören çocukların, erken müdahale eğitimi sayesinde yardım almadan yaşamlarını sürdürmelerine de yardımcı oluyor. EyDer iş birliği ile hayata geçirilen Günışığı projesiyle bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinden görme yetisi yüzde 1 ile 10 arasında değişen 6-15 yaş arasındaki 1.000 çocuk, erken müdahale eğitimleri aldı. Bu sayede çocuklar, aldıkları kaynaştırma eğitimleri ile normal akranlarıyla birlikte öğrenim görme imkanına kavuşuyor. Türk Telekom, sesli uyarı sistemi uygulaması “EyeSense” ise, görme engellilerin telefonun ön ve arka kamerasını kullanarak fotoğraf çekebilmelerini sağlıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın