reklamı kapat

POPÜLER

Görme engelliler için dokunmatik ekran

Akıllı telefon ve tablet gibi cihazların parmaklarımızın ucuna uçsuz bucaksız bir bilgi hazinesini taşıdığı bir gerçek. Ancak mobil teknolojilerden faydalanmada görme engellilerin yaşadığı birçok problem var.

Standart bir dokunmatik ekranı kullanabilmek için görmenin gerekliliği ve parmaklarla gerçekleştirilen etkileşim farklı bir şekilde ele alınarak görme engelliler için de uygun bir forma getirildi. Avusturyalı bir şirket, geliştirdiği Blitab isimli tabletin dokunmatik ekranı üzerinde yer alan akıllı sıvı adlı buluşu ile bunu başardı.

LCD ekranının yüzeyinde kabarcıklar bulunan tablet, bu sayede harflerin tanınmasını ve dolayısıyla görme engellilerin dokunarak anlayabileceği yüzeyin meydana gelmesini sağlıyor.

3048756-slide-s-1-an-austrian-company-invents-an-ipadBiltab adlı şirket tarafından geliştirilen bu teknoloji için çalışır durumdaki prototipin hazır olduğu kaydedilirken ilgili patentin de onay aşamasında olduğu belirtildi. Şirketin kurucusu Kristina Tsvetanova, görme engellilere sunulacak ürünün 2016’da satışlarına başlanmasının hedeflendiğini açıkladı.