reklamı kapat

POPÜLER

Yapay retinanın Avrupa’da satılmasına onay verildi

Kaliforniya merkezli bir şirket olan Second Sight’ın ürünü olan Argus II retina protezi, görme engellilerin kullanımı için Avrupa’dan onay aldı. Neredeyse dört yılı bulan klinik test sürecinde 30’dan fazla görme engelli protezi evlerinde kullanma şansı elde etti ve bu kişiler günlük hayatlarını devam ettirebilecek düzeyde görme yetisine kavuştu. Protez ne yazık ki tam ve net bir görüş sağlamıyor ama kullanan kişiler renkleri seçebilme, nesnelerin yerlerini algılayabilme ve büyük puntolu yazıları okuyabilme imkanına sahip oluyor. Hastalardan bazılarının kısa cümleleri okuyabildiği de belirtiliyor.
Argus II
Bizde tavuk karası olarak geçen retinitis pigmentosa (RP) hastalığından muzdarip olanların derdine çare olması amaçlanan Argus II, kişinin taktığı gözlüğün üzerinde yer alan kameranın elde ettiği görüntülerin küçük elektriksel uyarılara dönüştürülerek sonrasında kablosuz olarak hastanın retinası üzerindeki elektrotlara iletilmesi prensibiyle çalışıyor. Gönderilen elektriksel uyarılar, retina üzerinde kalan canlı hücreleri uyarıyor ve ışık düzenlerinin meydana getirdiği algı beyinde görüntü oluşturuyor. Bu düzenlerin çözümlenmesine aşinalık kazanılmasıyla da hastalar fonksiyonel görme özelliklerine kavuşabiliyor.

Second Sight’ın açıklamasına göre Argus II, yıl içinde Fransa, İsviçre ve İngiltere’de satışa çıkacak. İlerleyen dönemlerde ise farklı ülkelerde piyasaya sürülecek.