reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk çocuklara özel robot protezi [Video]

28 Ağustos 2016

Engelli insanların hayatlarını daha kolay devam ettirebilmesi adına yapılan projelere bir yenisi daha eklendi. Bu yeni tasarım birçok yürüme engelli çocuğun tekrar ayağa kalkması için bir umut olma özelliği taşıyor.

Engelli insanlar için hayat bazen çok zor olabiliyor. Bize düşen ise duyarlı olmak ve onların hayatlarını devam ettirirken karşılaştıkları sorunların üstesinde gelmesine yardımcı olmak. Çocuk yaşta bu durumla karşı karışaya kalanlar için ise durumun fiziksel engelin yanında psikolojik engel de söz konusu. Doğuştan veya bir kaza sonucu yürüme yeteneğini kaybedenler için üretilen bu yeni eksoskeleton ile artık yürümek hayal olmayacak.

İspanya’da başlatılan proje 3-14 yaş arası engelli çocukların hayatlarını aktif bir şekilde devam ettirmesini amaçlıyor. Proje gönüllüler ve hastalar ile beraber geliştirilip önemli bir aşamaya gelmiş durumda. Her bir ayağında farklı konumlarda 5 farklı motor ve sensörleri bulunan mekanik eksoskeleton ayak kaslarının gelişiminde sıkıntı yaşayan hastalar için de daha sağlıklı olma imkanı sağlıyor.

VİDEO

YORUMLAR