reklamı kapat

POPÜLER

Açık kaynaklı tekerlekli sandalye: SafariSeat [Video]

Kickstarter bu kez son teknoloji bir cihaza ya da eşi benzeri görülmemiş bir tasarıma değil insanların hayatına dokunacak bir projeye ev sahipliği yapıyor. Dört arkadaşın bir araya gelerek tasarladığı açık kaynaklı SafariSeat adındaki tekerlekli sandalye her türlü koşulda kullanılabiliyor. Daha da önemlisi herkes tarafından yapılabiliyor.

Doğuştan veya kaza sonucu hayatını engelli olarak devam ettirmek zorunda kalan insanlara yaşamı kolaylaştırmak adına gerek hükümetler gerekse bireysel olarak insanlar üstüne düşen görevi fazlasıyla yapmalı. Bu konuyla ilgili hassas politika izleyen ülkelerde, sunulan şartlara göre engelli bireyler hayatlarını daha rahat devam ettirme fırsatına sahip olabiliyor. Lakin dünyanın her yerinde belirlenmiş bir standart bulunmuyor.

Geçtiğimiz süreçte Mountain Trike ve Freedom Chair gibi örneklerle karşımıza çıkan özel tasarım tekerlekli sandalyelere bir yenisi daha ekleniyor. İngiliz firma Uji, gelişmekte olan ülkelerde maddi imkanları bulunmayan insanlar için her türlü zemin ve koşulun üstesinden gelebilecek bir tekerlekli sandalye tasarlamaya karar verdi. Fikir ise proje ekibinin kurucusu Janna Deeble‘dan geldi. Deeble’ın 2014 yılında geçirdiği kaza sonucu bir süre tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalması, projesini oluşturmasındaki en büyük etken. Çocukluğunun belirli bir dönemini Kenya‘da geçiren Deeble’ın, o çevrede yer alan ve kötü şartlarda yaşayan engelli insanların istedikleri yerlere daha rahat ulaşabilmesi adına Kickstarter‘da başlattığı projesi hedefi tutturarak destek toplamaya devam ediyor.

safariseat1
Proje aşamasında adım adım ilerleyen ekip engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları problemleri gözlemleyip bunun raporunu oluşturmuş. Karşılaşılan problemleri tek tek her gün not eden Uji ekibi, modelin her türlü zemin ve koşulda rahat hareket edebilmesi için dört tekerlekli ve süspansiyon sistemine sahip bir sandalye tasarımını ortaya çıkarmış. Kurulumu oldukça basit olan SafariSeat’te yer alan koltuk, süspansiyon sistemine göre aktif bir şekilde hareket ederek kullanıcıları olası baskı ve sarsıntılardan olabildiğince koruyor.

SafariSeat’in bir diğer aşaması ise açık kaynaklı oluşu sayesinde herkesin kullanabileceği, şekillerle anlatım yapan bir el kitabı yaratmak. Bisiklet parçalarıyla kolayca üretilebilen SafariSeat için herkesin ulaşabileceği/anlayabileceği bir el kitabı yaptıktan sonra bunu globale yayıp ortak bir portalda fikir alışverişiyle SafariSeat’i geliştirmek ve ulaşılabilir kılmak. Uji ekibinin projesine buradan ulaşabilir, siz de bağışta bulunabilirsiniz.

YORUMLAR