reklamı kapat

POPÜLER

Kişiye özel üretilen 3D baskı tekerlekli sandalye

11 Mayıs 2016

Tekerlekli sandalye kullananların rahat edebilmesindeki en önemli faktör sandalyenin tasarımı. Ancak seri üretim sandalyeler her kullanıcıya uygun olmayabiliyor. Bu alanda da 3D yazıcılar imdada yetişiyor.

İngiltere merkezeli tasarım ajansı Layer, kişiye özel tekerlekli sandalye üretmeyi amaçlıyor. 3D ölçümlerle kullanıcının vücudunu tarayarak yazılım üzerinden ona en uygun formatta bir sandalye tasarlayan firma, kullanıcıların ağırlığına göre sandalyenin ağırlık merkezini de ayarlıyor. Doktorlar, 3D yazıcılar için yazılım geliştiren Materialise ve tekerlekli sandalye kullanan kullanıcılar ile altı aylık bir çalışma sonucu ortaya çıkan konsept tasarım Go şimdilik prototip aşamasında.

Oturulacak olan alan darbeleri önlemek için iki parça plastiğin kombinasyonuyla basılıyor ve kullanıcının ağırlığı ve vücut şekline göre ağırlık merkezi yaratıyor. Ayak kısımları ise titanyumdan basılıyor; kullanıcının bacak uzunluğu ve otururken ayaklarının durduğu pozisyon baz alınıyor. Tekerlekli sandalyenin kalan kısımlarını ise standart parçalar oluşturuyor.

Günümüzde kişiselleştirilmiş bir tekerlekli sandalyenin üretimi sekiz haftayı bulabiliyor. Go’yu ise iki haftada üretmek mümkün. Ayrıca ihtiyaca bağlı olarak tasarımda çeşitli değişiklikler de yapılabiliyor. Go, 24-25 Mayıs‘ta Londra’da düzenlenecek olan Clerkenwell Design Week kapsamında sergilenecek. Tekerlekli sandalyenin yaygın hale gelmesi içinse biraz daha zaman var gibi görünüyor.

YORUMLAR