reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Görme engelli anneler bebeklerinin ultrasonlarını “görebilecek”

Teknolojinin gelişmesi her alanda insan hayatına etki etmeye devam ediyor. Geliştirilen bu çalışmanın sonucunda görme engelli anneler artık çocuklarının ultrason fotoğraflarına 3 boyutlu yazıcı aracılığı ile erişebilecek.

3 boyutlu yazıcılar, yapım aşaması çok uzun evreler süren birçok ürün veya materyalin normalinden çok daha hızlı bir şekilde elde edilip üretilmesinde rol oynuyor. Bu yazıcılar ilk olarak piyasaya sunulduğunda uzuvlarını kaybetmiş birçok insan için bir umut kaynağı olmuş hatta geçtiğimiz günlerde yağmur ormanlarında yaşayan bir kaplumbağanın hayatını kurtarmıştı. Kabuğu zarar gören ve hayati tehlikesi bulunan kaplumbağaya 3 boyutlu yazıcı aracılığı ile bir kabuk yapılmış ve bu sayede Freddy hayatta kalmayı başarmıştı.

Advertisement

Şimdi ise kritik bir yenilik insan hayatını etkiliyor. Görme engelli anneler, çocuklarını doğmadan evvel az da olsa zihinlerinde canlanmalarını sağlayacak olan proje sayesinde bu heyecanı yaşamak için 9 ay beklemek zorunda kalmayacak. Projenin çıkış noktasında bulunan şirket sahibi Aleksandra Witkowska: “Çocuklarımın ultrasonlarını ilk gördüğümde hissettiğim mutluluğu çok net bir şekilde hatırlıyorum, aslında proje için başlangıç noktası da burası oldu. Görme engelli annelerin bu duygudan mahrum kalması bizi harekete geçirdi onlar için bu projeyi hayata geçirdik.” diyor.

İsmi “Engelsiz Bekleyiş” olan projenin çalışma prensibi çokta karmaşık sayılmaz. Ebeveynler doktordan aldıkları bebeğin 2 boyutlu ultrason fotoğrafı veya videosunun platforma iletiyor. Yazılım aracılığı ile doğru formata dönüştürülmesinin ardından ise yazım aşamasına geçiliyor. Tüm bu süreçlerin sonunda fotoğraftaki siluet kabartma olarak çıkmış oluyor. Tüm bu süreç 4 ile 7 saat arasında tamamlanıyor, ücret ise sadece 1 euro. Tüm anneler için unutulmaz olan bebeklerine ilk kez baktıkları o anın artık görme engelli anneler için de ulaşılabilir bir imkan olması dünyada hala iyi şeylerin olduğunun güzel örneklerinden.