reklamı kapat

POPÜLER

Ford Feel The View

Ford’dan görme engelli yolculara manzarayı hissettiren akıllı cam teknolojisi: Feel The View [Video]

Engellilerin hayatını çok daha kolay hale getirmek için gelecekte piyasaya sürülmesi planlanan Feel The View teknolojisi, Ford ile birlikte başlangıç yapacak.

Teknolojinin tanımları arasında, insan hayatını kolaylaştırma ve yaşam standartlarını yükseltme kriterlerinin üst sıralarda yer aldığından hiç şüphemiz yok. Özellikle sağlık ve ulaşım alanında her geçen gün farklı boyutlara erişmemizi sağlayan gelişmeler bizlere gelecek için de umut veriyor. Engelliler için ise durumun ehemmiyeti bir adım daha ileride. Günlük yaşamlarında çoğu zaman büyük sıkıntı yaşamak durumunda kalanlara günümüz itibarıyla imkan yettikçe yardım ediliyor. Uzuvlarını kaybetmiş kişilere üç boyutlu yazı veya robotik teknoloji üzerinden hayati destekler sağlanmakta. Ford da hayatının geri kalanını görme engelli olarak devam ettirmek durumunda olan kişilere, etrafta olup bitenlerin anlayabilmeleri adına takdiri hak edecek bir projeyle karşımıza çıkıyor. Feel The View yani “manzarayı hisset” sloganıyla tanıtımı gerçekleştirin bu teknolojide araçların camlarını akıllı hale getiren marka mühendisleri, geliştirilen donanım üzerinden yolcuların elleriyle manzarayı tanımlayabilmesine yardımcı olacak.

Ford Feel The View

Feel The View teknolojisinin ne zaman sunulacağı belli değil

Ford’un yanı sıra GTB ve İtalya merkezli olarak kurulan yeni girişimlerden Aeodo ortaklığıyla geliştirilen Feel The View teknolojisinin temelinde, görme engelli alfabesi yani Braille’in mantığı var. Kişilerin günlük hayatta, dokunarak okumalarına yardımcı olan alfabenin felsefesi, bu teknolojiye özel olarak geliştirilmiş ve toplamda 255 farklı şekilde geri bildirim verebilen bir sisteme entegre ediliyor. Özel olarak geliştirilecek yapay zeka sistemiyle de entegre çalışması planlanan özellik sayesinde, aynı zamanda betimlenmekte olan dağ veya bir vadi gibi bölgelerin isimleri ve genel yapıları da sesli olarak araç içerisinde dile getirilecek. Henüz konsept aşamasında olan bu projenin en kısa sürede otomobillere entegre edilmesini diliyoruz.

Video