reklamı kapat

POPÜLER

Vestel WeWALK

Vestel mühendislerinin katkısıyla geliştirilen akıllı baston: WeWALK [Video]

YGA (Young Guru Academy) ve Vestel mühendisleri tarafından görme engelliler için tasarlanan WeWALK akıllı baston, dev teknoloji fuarı CES 2018’de tanıtıldı. Görme engellilerin özgürce sosyal hayata katılımı için Türkiye’de geliştirilen WeWALK fuarda yoğun ilgi gördü.

YGA ve Vestel mühendislerinin elinden çıkan WeWALK, açıklandığı kadarıyla üç devrimsel fayda sunuyor:

  • Engel Algılama: Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır.
  • Telefonla Entegrasyon: Bluetooth ile akıllı bastona bağlandığı zaman, bildirimler takip etme ve entegrasyonları sayesinde navigasyon alma gibi özellikler sağlar.
  • Açık Platform: Geliştiriciler için kolay ve güvenli erişim sağlar ve WeWALK çeşitli mobil uygulamalara ve servislere kolaylıkla entegre olarak, yeni özellikler kazanır.

Akıllı baston, jiroskop, ivmeölçer, pusula, titreşim motorları, mikroişlemci, touchpad, mikrofon, hoparlör ve bluetooth gibi üst düzey teknolojileri içeriyor. Uzun süre kullanılabilmesi için, güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, donanımın içinde sabit olarak sunuluyor. Akıllı bastona entegre olan ilk uygulama ise YGA ve Turkcell iş birliğiyle hayata geçen, 200 bin engellinin hayatını kolaylaştıran Hayal Ortağım. Yol Arkadaşım teknolojisi sayesinde WeWALK görme engellilere alışveriş merkezlerinde gitmek istedikleri mağazaya kadar eşlik ediyor.  Ürünün konsept tasarımı, 10 yılı aşkın süredir Görme Engelliler için teknolojiler üreten ve YGA’ya ait. Vestel ise Vestel City’nin kapılarını akıllı baston için açarak, projenin gerçekleştirilmesi için gereken mühendislik ve üretim desteğini sağladı.

Vestel WeWALK

Akıllı baston WeWALK fuarın en faydalı ürünlerinden

CES 2018’de büyük ilgi gören akıllı bastonun yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye ihracat edilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Video