reklamı kapat

POPÜLER

vestel

Türk girişimcinin akıllı bastonu WEWALK’tan büyük başarı

Türk girişimcinin Vestel ile birlikte geliştirdiği dünyanın ilk akıllı bastonu WEWALK, ABD’nin inovasyon alanındaki en prestijli ödüllerinden olan Edison Ödülü’ne layık görüldü.

31 yıldır Thomas Edison’un adını yaşatan ödül organizasyonunda WeWALK akıllı baston, Sağlık&İyi Yaşam kategorisinde ‘altın’ ödül aldı. 11 Nisan’da New York’ta düzenlenen törende ödülü Vestel Beyaz Eşya Yönetim Kurulu Üyesi Şule Zorlu Cümbüş, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi M. Emre Zorlu, Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman, YGA Proje Lideri Kürşat Ceylan birlikte aldı.

Kürşat Ceylan isimdeki bir Türk girişimcinin ve Hayal Ortağım ekibinin imzasını taşıyan baston engel algılama özelliğiyle geliyor. Baston, göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılayabiliyor ve uyarabiliyor. Baston, bunu ultrason tabanlı sensörü sayesinde gerçekleştiriyor. Bluetooth ile akıllı telefona bağlandığında, telefon ekranını simüle ederek, telefonu kontrol etme imkanı sunan baston,iki yanında bulunan titreşim motorları ile kullanıcıyı uyarabiliyor. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra ayarlanabiliyor. Baston üzerinde bulunan touchpad yardımı ile görme engellilerin alışık olduğu şekliyle akıllı telefon kontrol edilebiliyor.

Akıllı baston ne zaman satışa sunulacak?

Haziran ayında satışa çıkması planlanan WeWALK, Vestel mağazaları ve vestel.com.tr’de 750-850 TL bandında bir fiyattan satışa sunulacak.

Video