reklamı kapat

POPÜLER

wewalk
wewalk

Türk girişimciden dünyanın ilk akıllı bastonu [Video]

Yenilikçi ürünleri kullanıcılarla buluşturan Arıkovanı, dikkat çeken bir projeye daha imza attı. Dünyanın ilk akıllı bastonu olarak lanse edilen WeWalk isimli baston, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Kürşat Ceylan isimdeki bir Türk girişimcinin ve Hayal Ortağım ekibinin imzasını taşıyan baston engel algılama özelliğiyle geliyor. Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılayabilen ve uyarabilen baston, bunu ultrason tabanlı sensörü sayesinde gerçekleştiriyor. Bluetooth ile akıllı telefona bağlandığında, telefon ekranını simüle ederek, telefonu kontrol etme imkanı sunan baston,iki yanında bulunan titreşim motorları ile kullanıcıyı uyarabiliyor. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra ayarlanabiliyor. Baston üzerinde bulunan touchpad yardımı ile görme engellilerin alışık olduğu şekliyle akıllı telefon kontrol edilebiliyor.

Ekran üzerindeki dokunuşları simüle ettirebilen touchpad ile telefonunuzu cebinizden çıkarmadan, akıllı telefonunuzla ilgili tüm işlemleri gerçekleştirmek mümkün. Bu özellik şu anda yalnızca Android telefonlarda sunuluyor. WeWALK SDK ile tüm uygulama geliştiriciler cihaza bağlanıp mevcut sensör ve touchpad girdilerini alabiliyor, ayrıca titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilyor. Önümüzdeki yılın temmuz ayında sevkiyatı yapılacak akıllı bastonun fiyatı ise 699 TL.

VİDEO