reklamı kapat

POPÜLER

Casio 2.5D baskı teknolojisini tanıttı

3D yazıcıların iyiden iyiye popülerlik kazandığı günümüzde hemen hemen her nesneyi bu yazıcılar aracılığıyla birkaç saat içerisinde üretmek mümkün oluyor. Casio‘nun tanıttığı 2.5D baskı teknolojisi ise çok daha farklı bir amaca hizmet ediyor ve görme engellilerin görselleri daha iyi anlayabilmesini sağlıyor.

Geliştirilen bu sistemde istenen görsel ilk olarak özel bir kağıdın üzerine basılıyor. Daha sonrasında ise görselin belirli noktalarında kabartılar oluşturuluyor.”Thermal Distend” adı verilen teknolojiyle yapılan bu işlem sayesinde görme engelli kişilerin dokunduğu görselin ne olduğunu en iyi şekilde anlayabilmesi mümkün oluyor. Ayrıca sonradan oluşturulan bu çıkıntılar görselde herhangi bir bozulmaya yol açmıyor. Böylece görme engeli bulunan kişilerin haricindeki insanlar da çizimlere bakabiliyor.

Söz konusu teknolojiyle görme engelli kişilere daha kolay eğitim verilebilmesi ve diğer görselleri “hissedebilmesi” amaçlanıyor. Baskı sürecinin yalnızca 1 dakika içerisinde tamamlandığı da verilen bilgiler arasında. Teknolojinin ne zaman yaygınlaşacağı şimdilik bilinmiyor.