reklamı kapat

POPÜLER

Üç boyutlu yazıcı

Gelecek için kilit hamle; üç boyutlu yazıcı ile kompleks damar ağı basıldı [Video]

Üç boyutlu yazıcılar üretim dünyasını değiştirdi. Sıra sağlık tarafında görünüyor. Çünkü bilim insanları üç boyutlu yazıcı ile kompleks damar ağı bastı.

Dünya üzerinde organ nakli bekleyen binlerce insan bulunuyor. Bu kişiler birilerinin ölmesini ve onlardan kendilerine sağlıklı organ kalmasını bekliyor. Bu gerçekten çok kötü bir durum. Ancak bilim alanındaki çalışmalar bu bekleyişi gelecekte bitirecek gibi görünüyor. Hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda bilim dünyasında bir ilke imza atılmış üç boyutlu yazıcıyla kalp basılmıştı. Şimdi ise bu kalbi gerçek kılacak bir gelişme yaşandı. Rice ve Washington Üniversitesi araştırmacıları, üç boyutlu yazıcı ile kompleks damar ağır basmayı başardıklarını duyurdu. Hepsinden önemlisi bu süreci sağlayacak araçları da geliştiren araştırma ekibi, uzak geleceği değiştirecek bir adımın temellerini atmış durumda. Söylendiği kadarıyla bu damar ağı vücudun kan, hava, lenf ve diğer sıvılar için doğal geçiş yollarını taklit ediyor ve basılacak yapay organlar için olmazsa olmaz olarak nitelendiriliyor. Bilim insanları fonksiyonel organ ya da daha temel aşamada dokulara besin sağlayabilen bir altyapıyı kurarak süreçteki önemli bir engeli ortadan kaldırdıklarını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi devrim yapıyor

Bu devrim sayesinde de gelecekte milyonlarca insanın hayatı kurtulacak gibi görünüyor. Elbette bu konu üzerinde sadece Rice ve Washington Üniversitesi araştırmacıları çalışmıyor. Diğer farklı üniversitelerde de üç boyutlu yazıcılar kullanılarak sağlık tarafına yönelik ciddi adımlar atılıyor. Biyomühendislik alanı gittikçe daha büyük önem arz ediyor.