reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

düşünceleri konuşmaya çeviren cihaz
düşünceleri konuşmaya çeviren cihaz

Büyük gelişme; düşünceleri konuşmaya çeviren cihaz geliştirildi

Bilim dünyasında gerçekten önemli bir gelişme yaşandı. Daha önce birçok kişinin aklını kurcalayan düşünceleri konuşmaya çeviren cihaz gerçeğe dönüştürüldü.

Düşüncelerimiz sadece bize özel. Onları biz istemediğimiz zaman kimse duyamıyor ya da göremiyor. Ancak bazı durumlarda insanlar konuşma yetisini yitirebiliyor. İşte bunun için gerçekten önemli bir gelişme gündemde bulunuyor. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, kısa süre önce düşünceleri konuşmaya çeviren bir cihaz geliştirmeyi başardı. Bu sistem temel olarak yerleştirilen elektrotlar (Beynin dudakları, dili, gırtlak ve çeneyi hareket ettiren bölümüne) aracılığıyla beyin sinyallerini algılıyor ve onları ses haline getiriyor. Burada beş farklı gönüllü kişi üzerinden oluşturulan modeli kullanan bilim insanları, süreci “heyecan verici” olarak nitelendiriyor. Araştırmacılardan biri olan Prof. Edward Chang, konu hakkında “İlk defa olarak bu çalışma bir kişinin beyin faaliyetlerine dayanarak cümlelerle konuşmanın önünü açtı. Bu heyecan verici ilkenin kanıtı teknoloji erişilir olduğunda konuşma yetilerini kaybeden hastalar için de kullanılabileceğini gösteriyor” açıklamasını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düşünceleri konuşmaya çeviren cihaz henüz erken aşamada

Yani henüz ortaya çıkan ses ya da konuşma tam olarak iyi şekilde anlaşılamıyor. Ancak henüz yolun başında olunduğu ve geliştirmeye açık birçok alanın olduğu söyleniyor. Bu önemli sistemin konuşma kaybına yol açan motor nöron hastalığı, beyin hasarları, gırtlak kanseri, felç ve Parkinson gibi hastalıklarda işe yarabileceği söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Oldukça ilginç mini matbaa