reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Fin

Bluetooth’lu yüzük Fin ile tüm kontrol avcunuzun içinde [Video]

Giyilebilir teknolojiler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Gözlükler, bileklikler ve saatler derken şimdi de karşımızda bir yüzük var. Fin adını taşıyan bu yüzük, Bluetooth teknolojisini kullanarak uyumlu cihazlara bağlanıyor ve algılayıcıları sayesinde parmaklarınızla yaptığınız jestler aracılığıyla bu cihazları kontrol etmenizi sağlıyor. Örneğin Fin takılıyken başparmağınızı işaret parmağınız üzerinde yukarı aşağı hareket ettirmeniz, telefonunuzun sesini açıp kısmaya yarıyor. Bunun gibi onlarca hareket, farklı cihazlarda bambaşka fonksiyonları yerine getiriyor. Yüzüğün geliştiricisi RHL Vision, ilerleyen dönemde biyometrik verileri kullanarak Fin’i parmaklar üzerindeki her hareketi algılayabilen hale getirmeyi, bir nevi parmakları sanal düğmelere dönüştürmeyi amaçlıyor.
Fin
IP67 sertifikasıyla suya dayanıklı bir yapıda olan Fin, micro-USB’li şarj ünitesiyle şarj olabilen özel üretim bir lityum polimer pil kullanıyor. Yüzüğü tek bir şarjla tam bir hafta kullanabiliyorsunuz. Üzerindeki sensörler, parmağınızın avcunuz içindeki hareketlerini ve diğer parmaklarınızda nerelere dokunduğunuzu algılayabiliyor. Bluetooth 2.1 teknolojili yüzük Windows, Mac, iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemini kullanan cihazlarla uyumlu.
Fin
Halihazırda piyasada olan giyilebilir ürünlerden farklı bir yerde duran Fin, özellikle görme ve çeşitli fiziksel engeli olan kişiler için hayat kurtaran yeteneklere sahip. Şirket, 285 milyon görme engellinin Fin’in getirdiği teknoloji sayesinde çok daha kolay iletişim kurabileceğini belirtiyor ve cihazı bu doğrultuda geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor. Indiegogo üzerinden hedefi olan 100 bin dolarlık fonu toplamayı başaran Fin, hedefini 150 bin dolara yükselterek yüzüğü görme engeli olan kişilere daha ucuza, yalnızca 59 dolara satmayı amaçlıyor. 2014’ün eylül ayında dağıtımına başlanacak yüzüklerin normal versiyonu için 99 dolar ödemeniz gerekiyor.
Fin
Aşağıdaki iki video, Fin’in nasıl ve hangi alanlarda kullanılabileceğine dair en güzel örnekleri bir araya getirmiş.

VİDEO