reklamı kapat

POPÜLER

maglev tren
maglev tren

Çin’in 1.000 km/s maksimum hız odaklı süper hızlı manyetik raylı treni

Çin, süper hızlı manyetik raylı tren projesine tam gaz devam ediyor. Süper hızlı maglev tren için dünyanın ilk prototip test platformu hazırlandı.

Süper hızlı “tren” projelerine çok uzak değiliz. Elon Musk’ın da üzerinde çalıştığı da hyperloop (hız kovanı) projeleri gelişimlerini sürdürüyor. Çinli bilim insanları ise kendi süper hızlı trenleri için prototip test platformunu oluşturdu. Bu platformu özel kılan şey manyetik raylı tren için geliştirilmiş olması. Yapılan açıklamalara göre ideal koşullarda trenin saatte 1.000 km hıza ulaşması planlanıyor. Southwest Jiaotong Üniversitesi tarafından geliştirilen, ilk yüksek ısılı süper iletken maglev tren testi için yerel televizyon kanalından görüntüler paylaşıldı. 45 metrelik bir döngü oluşturan prototip test alanı 300 kg ile 1.000 kg arası yükü kaldırabiliyor ve treni raylardan 20 mm havada taşıyabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Manyetik raylı tren

Hyperloop sistemindekine benzer bir sistem kullanan ekip, rayla araç arasındaki sürtünmeyi sıfıra indiriyor; hava sürtünmesi de tüp tasarımıyla ortadan kaldırılıyor. Ekibinse şu an güvenlik ve bütçe konusundaki sorunları çözmesi gerekiyor. Maglev trenler ise bir ilk değil elbette. 2015 yılında Japonlar tarafından yapılan manyetik raylı trenin saatte 603 kilometreye çıkabildiği biliniyor. Ancak hızlı tren dendi mi akla gelen ülkelerin başında da Çin yer alıyor. Dünyanın aktif olarak yolcu taşıyan en hızlı treni Şangay’da yer alıyor. Öte yandan hyperloop benzeri sistemler üzerine çalışılması ile hayli olağan. Bildiğiniz gibi bu alanda çalışmalarını hızlandıran Elon Musk’da Washington DC ve New York arasını 29 dakikaya indirecek yeni projesi için kazı çalışmalarına başladı.