reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı 10 treni

Saatte 321 km hızla şimdiye kadarki en hızlı testini tamamlayan Hyperloop One ve ona rakip olarak geliştirilen, saatte 1.200 km hıza ulaşması beklenen Spacetrain projesi şüphesiz gelecekteki “ulaşım” anlayışını kökten değiştirecek. Ancak gelin şu an elimizdeki en hızlı trenleri bir gözden geçirelim.

Hyperloop One “en hızlı” olma yolunda testlerine devam ediyor ancak ne yazık ki henüz en hızlısı değil. Hatta son testindeki saatte 321 km hızı dahi en hızlı olmasına yetmiyor. Trenler arasında sizi “uçuracak” olanlar hangileri bir bakalım.

Şangay Maglev

Dünyanın en hızlı treni akla gelecek olan ilk ülke Japonya’da değil, Çin’de yer alıyor. Her ne kadar Japonlar “dünyanın en hızlı treni” için çalışmalarını sürdürse de şu an ilk sırada kişi başı 8 dolara yolculuk yapan Maglev bulunuyor. Çinlilerin gurur duyduğu Maglev saatte 429 km hızla gidiyor. Şehir içine yolculuk yapmayan tren, Şangay’daki Pudong International havalimanından Longyang metro istasyonuna gidiyor. Yaklaşık 30 km’lik yolu 7 dakikada tamamlayan tren hız konusunda aman vermiyor.

Harmony CRH380A

En hızlı ikinci tren de yine Çin’de yer alıyor. 2010’dan beri hizmet veren tren, Şangay ve Nanjing’i birbirine bağlıyor. Şimdilerde Şangay’dan Hangzhou’ya ve Wuhan’dan Guangzhou’ya da giden tren saatte 379 km hızla hareket ediyor.

Trenitalia Frecciarossa 1000

Italyan’ın “kırmızı ok”u olarak bilinen tren Avrupa’nın açık ara en hızlı treni olarak dikkat çekiyor. Yolcuları Milan’dan Floransa veya Roma’ya 3 saatin altında götüren tren saatte 354 km hız yapıyor.

Renfe AVE

Avrupa’nın hızlı trenlerine baktığımızda İtalya’nın hemen arkasında İspanya yer alıyor. İspanya’nın en hızlı treni Siemens tarafından üretilmiş olan Velaro E. Sizi Barselona’dan alıp Paris’e 6 saatte bırakabilen tren saatte 349 km hızla hareket ediyor.

DeutscheBahn ICE

Avrupa’daki hızlı trenlerden bahsederken Almanya’nın sözü geçmeyecek sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Almanya’nın en hızlı treni de tıpkı İspanya’da olduğu gibi Siemens tarafından tasarlanmış. Velaro D ismini taşıyan trenin saatteki hızı 329 km.

Eurostar e320 ve TGV

Altıncı konumda Eurostar e320 kendisinden bir sonraki trenle berabere kalmış durumda. Eurostar Brüksel, Paris ve Londra arasında yaklaşık 2 saatlik bir gezi sunuyor. Saatte 321 km hızla giden tren yolcularını rotasındaki şehirlerin tam kalbine taşıyor.

Hayabusa Shinkansen E5

Geçtiğimiz yıl bizim de deneyimleme şansı bulduğumu Hayabusa Shinkansen E5 saatte 321 km hızla ilerliyor. 53’üncü yılını kutlayan Hayabusa Shinkansen E5, Tokyo ve Osaka arasında bir rotayı takip ediyor.

Thalys

Amsterdam, Brüksel, Paris ve Köln’ü birbirine bağlayan Thalys, Avrupa’nın en önemli tren hatlarından biri. Saatte 299 km hızla hareket eden tren, hem geziciler hem de çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Hokuriku Shinkansen E7

Sizi Tokyo’dan alıp “Japon Alpleri” üzerinden Toyama ve Kanazawa’ya götüren Hokuriku Shinkansen E7, Japonya’nın en rağbet gören trenlerinden biri. Sizi Japonya’nın tarihsel güzelliklerine götürecek olan Hokuriku Shinkansen E7, saatte 259 km hızla hareket ediyor.

Amtrak Acela Express

Listeyi bir Amerikan treniyle kapatıyoruz. 2000 yılında çıkışını gerçekleştiren Amtrak Acela, saatte 241 km hızla Boston, New York, Philadelphia, Baltimore ve Washington D.C. arasında seyahat ediyor.