reklamı kapat

POPÜLER

Japonya Bullet Train mermi tren

Dünyanın en hızlı mermi tren modeli için önemli gelişme [Video]

“Bullet Train” yani mermi tren konusunda sınırları zorlayan Japonya, yeni nesil mermi treninin testlerine de başladı. Ulaşılacak hız inanılmaz.

Japonya, demiryolları üzerinden taşımacılığa çok büyük önem veriyor. Kullandığı mermi tren modelleriyle yolculukları ciddi şekilde kısaltan ülke, şimdi bir sonraki seviyeye hazırlanıyor. Alfa-X adı verilen yeni nesil mermi treni için testlere başlayan Japonya, bu tren ile 400 km/s hızda yolcu taşımaya hazırlanıyor. 2030 yılında kullanıma gireceği belirtilen trenin, bu kadar yüksek hıza ulaşmasını sağlayan tam 22 metre uzunluğunda (15 metrelik burun da test ediliyor) bir burnu bulunuyor. Bu aerodinamik burun ile basıncı ve ortaya çıkan sesi azaltan tren, kullanıma girdiği zaman sınıfının en hızlısı olacak deniyor. Kawasaki Heavy Industries ve Hitachi ortaklığında geliştirildiği belirtilen Alfa-X mermi tren, toplu taşımacılığın geleceğini gözler önüne seren araçlar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alfa-X mermi tren taşımacılığı daha da hızlı hale getirecek

Hava ve manyetik temelli fren sistemleriyle donatılan tren, kullanılacağı bölgelerdeki yolcuğu hiç olmadığı kadar kısa hale getirecek. Bu arada belirtmekte fayda var Alfa-X dünyanın en hızlı treni değil. Bu tren yukarıda da dediğimiz gibi sadece kendi sınıfının en hızlısı konumunda yer alıyor. Söylendiği kadarıyla Şangay’daki Maglev treni 431 km/s hıza çıkış yapabiliyor. Ancak Japonya bunun arkasında kalma niyetinde değil. Çünkü ülke 2027 yılında kendi Maglev tren hattını kurmayı planlıyor. Tokyo ile Nagoya arasında kurulacak hattta, tam 505 km/s hızda çalışan trenlerin olacağı söyleniyor. Bu gerçekten inanılmaz görünüyor.