reklamı kapat

POPÜLER

hızlı tren

Fütüristik tasarımıyla dikkat çeken Japonya’nın yeni hızlı treni

Yakında çalışmaya başlayacak yeni hızlı tren, tasarımıyla kendine hayran bırakıyor. Oldukça fütüristik bir dış görünüşe sahip olan tren ayrıca her açıdan modern teknolojiyle donatılmış.

Söz konusu Japonya olunca tasarım ve teknolojinin fütüristik bir yaklaşıma sahip olacağını düşünmek yanlış olmaz. Yakında hizmete konulması planlanan yeni hızlı tren de bu iki kombinin birleşimini hayata geçiriyor. Yeni nesil hızlı tren, henüz faaliyette olmadığı için şimdilik performansıyla değilse bile tasarımıyla göz kamaştırıyor. Oldukça yenilikçi bir görünüme sahip olan hızlı trenin teknolojik özellikleri de biliniyor. Faaliyete girdikten sonra bu trenin Japonya’nın en hızlısı olacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir teknoloji harikası

Tren, Alfa-X ismiyle tanıtılırken, E956 serisi olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım olarak şimdiki modele göre daha hafif parçalardan yapılan trenin burnu da şimdikine göre oldukça uzun. Ama bu uzunluğun bir sebebi var. Görüntüsünün her ayrıntısında teknolojik bir gizem barındıran trenin burnu, tünellere hızlı giriş yapıldığında olabilecek basınç dalgalarının önüne geçiyor. Ayrıca trenin titreşim yumuşatma özelliği sayesinde yüksek hızlarda daha az sarsıntılı yolculuk gerçekleşeceği düşünülüyor. Deprem bölgesi Japonya’nın yeni nesil hızlı treni depreme karşı da dayanıklı. Eski modellere kıyasla daha sağlam parçalardan elde edilen bu tren, herhangi bir sarsıntı anında raylardan kolay kolay ayrılmıyor. Japonya’nın şu anki hızlı treni, saatte 320 kilometre ilerliyor. Ancak yeni nesil fütüristik trenin saatte 400 kilometrelik bir hıza ulaşabileceği düşünülüyor. Trenin test aşamaları ise 2019’da başlayacak.

İlgili video

Çin’den Hong Kong’a hızlı tren