reklamı kapat

POPÜLER

hızlı tren

Çin’den Hong Kong’a hızlı tren ne kadar hızlı?

Çin ile Hong Kong arasındaki yolcukları hızlandıracak hızlı tren hizmete açıldı. Guangcou-Şıncın-Hong Kong hattı sayesinde yolculuk süresinin 9 saate indiği belirtiliyor.

Advertisement

Çin ile Hong Kong arasındaki tren yolculuklarının daha önceden 24 saat olduğunu belirtmekte yarar var. 11 milyar dolara mal olduğu dile getirilen yeni tren hattı projesi, Çin’in 25 bin kilometre uzunluğundaki hızlı tren şebekesiyle doğrudan bağlantı kuruyor. Yeni hat sayesinde Hong Kong ile ana karadaki 44 nokta arasında doğrudan demiryolu ulaşımı sağlanacağı ifade edilirken; Hong Kong’da yaşayan bazı gruplar yeni demiryolu hattını şüpheyle karşılıyor. Guangcou-Şıncın-Hong Kong tren bağlantısının Hong Kong’un özerkliğine tehdit olabileceği iddia ediliyor. Tren, saatte 300 kilometre hıza ulaşabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konu hakkında açıklama

Ulaşım sorumlusu Frank Chan demiryolunun 18 yılık bir çalışmanın eseri olduğunu belirtti. Chan, projenin Çin’in yüksek hızlı demiryolları ağına bağlandığını ve hükümetin verimliliği artıracak ve iş fırsatları yaratacağını söyledi. Proje, başlangıç aşamasında Çin’de 44 noktaya bağlanan trenlere sahip olacak.

Video