reklamı kapat

POPÜLER

Savaş uçağı BAE Systems giyilebilir kokpit

Geleceğin savaş uçağı ve pilotları için devrimsel “giyilebilir kokpit” sistemi

Dünya üzerinde birçok şirket yeni nesil askeri hava araçları geliştiriyor. Bu şirketler arasında yer alan BAE Systems ise savaş uçağı pilotları için hazırladığı devrimsel sistemle gündemde bulunuyor.

Savaş uçağı denildiği zaman akla ilk olarak yüzlerce butondan oluşan karmaşık kokpitler geliyor. Uçağın iletişim, genel uçuş ve silah sistemleri için konulan kontrol sistemlerini yöneten bu butonlar, son dönemde yerini dokunmatik ekranlara bırakıyor. Havacılık ve savunma sanayisinde etkinlik gösteren İngiliz şirket BAE Systems ise olayı bambaşka bir seviyeye taşımayı hedefliyor. Şirket, savaş uçağı pilotlarına bir sanal kokpit sistemi hazırlıyor. Bu yeni sistemi sanal gerçeklik altyapısı üzerine kuran BAE Systems, pilotların uçağı sadece gözleriyle ve göz kırpmayla kontrol etmesini istiyor. Pilot kaskına ve vizörüne entegre edilerek çalışacağı belirtilen sistem, kokpit kalabalıklığını çok ciddi seviyede azaltacak izlenimi yaratıyor. Kokpitte sadece çok kritik kontrol unsurlarını bırakacak firma, burada özelleştirme seçeneğini de sunacak. Yani pilot kontrol sistemlerini kendi isteğine göre konumlandırabilecek. Gelecek güncelleme ve geliştirmeleri çok kolay hale getirecek sistemin, uçağı yönetmeyi kolaylaştıracağı da söyleniyor. Ayrıca fiziksel kontrolcülerin uçaktan çıkarılması ağırlığın da azaltılmasına anlamına geliyor. Daha az ağırlık daha düşük yakıt sarfiyatı anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BAE Systems, savaş uçağı ve pilotları için hazırladığı bu altyapıya “giyilebilir kokpit” adını veriyor

Giyilebilir kokpit havadan savaşın ve savunmanın geleceği için büyük önem arz ediyor. Bu sistemi kullanan gerçek modellerin ise yakın zamanda gökyüzündeki yerini alması beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil savaş uçaklarından F35