reklamı kapat

POPÜLER

eVTOL

40 yolcu taşıyabilen fütüristik tasarımlı uçan araç [Video]

New York merkezli yeni bir girişim olan Kelekona, yeni bir konsept eVTOL uçağını tanıttı. Uçak konsepti her uçuşta 40 yolcu ve bir pilot taşıyabiliyor.

Kargo taşıma yeteneğine de sahip olan uçak Los Angeles’tan San Francisco’ya bir saatte uçuyor. Saatte yaklaşık 530 kilometre hıza ulaşabilen araç uzun mesafelerde yüksek hızlara ulaşabiliyor. Uçak tasarımında değişken aralıklı kanatlara sahip iki çok büyük kanallı fan kullanılıyor. Tasarımın en dikkat çekici tarafı ise uçağın ileri uçuş sırasında ihtiyaç duyduğu asansörü sağlayan bir kaldırıcı gövdeye sahip olması. Uçağın önü, konik bir arka ve düz bir taban ile yuvarlatılmış durumda. Uçağın üst kısmında bir kaldırma yüzeyi oluşturmak için kubbe tasarımı karşımıza çıkıyor. Tasarımıyla bir balonu andıran elektrikli araçta yüksek kapasiteli piller kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Devasa büyüklükteki uçan araç tasarımıyla fark yaratıyor

Şirket uçağın çok hızlı bir şekilde tekrar uçmaya hazır olmasını sağlamak için değiştirilebilir pil paketlerini kullanmayı planlıyor. Geliştirilme aşamasında olan uçan aracın tanıtım videosunu haberin girişinden izleyebilirsiniz.