reklamı kapat

POPÜLER

Archer

Archer, uçan taksi modeliyle önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı [Video]

Archer, tamamen elektrikli bir altyapı üzerine kurulan uçan taksi modeliyle önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Archer, geliştirdiği dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen tamamen elektrikli Midnight uçan taksi modeliyle yeni bir test daha gerçekleştirdi. Son test kapsamında bir kilometre taşı geride bırakıldı, hava aracıyla dikey olarak kalkıldı, 160 km/s hıza ulaşıldı ve daha sonra yine dikey olarak iniş yapıldı. Bu dönüşümlü uçuş testini yukarıdaki videoda gözler önüne seren şirket, birden fazla otomobil devinin başındaki çatı şirket Stellantis ile ortaklık kuruyor. Bu konuda firmadan gelen son açıklama şöyle olmuştu: “Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor. Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor. Stellantis N.V. ve Archer, Stellantis’in Archer’ın yaklaşık 8,3 milyon hissesinden oluşan açık piyasa satın alımını tamamladığını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Böylece Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor. Stellantis’in Archer yatırımını artırma kararı, CEO Carlos Tavares’in Archer’ın Santa Clara, Kaliforniya’daki genel merkezine ve üretim tesislerine yaptığı son ziyaretin ardından geldi.” 

Stellantis, Ocak 2023’te şirketin Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıklamıştı. Böylece Archer için yüz milyonlarca dolarlık yatırıma gerek olmadan ticarileşmenin yolu açılacaktı. Archer’ın Gürcistan’daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor.

Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı. Ancak yaklaşık 100 dönümlük bir alanda, 350.000 metrekare alana sahip yapı, tesisi uçak endüstrisinde hacim açısından en büyük üretim tesislerinden biri haline getirecek. 

Şirketin Midnight modeli, güvenli, sürdürülebilir, sessiz ve dört yolcu ile bir pilot taşıyacak şekilde tasarlandı. Midnight, yaklaşık 10 dakikalık şarj süresi ile 32 ila 80 km’lik kısa mesafeli uçuşları arka arkaya tamamlayacak şekilde optimize edilmiş durumda.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli iş birliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda. Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis’in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.”

Archer gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER