reklamı kapat

POPÜLER

Electra

Electra, çok kısa mesafelerde iniş ve kalkış yapabilen bir hibrit uçak geliştiriyor [Video]

 - Güncelleme: 01 Haziran 2024 11:08

Electra, çok kısa mesafelerde iniş ve kalkış yapabilen bir hibrit uçak geliştiriyor. Havacılığın geleceği için dikkat çekici adımlar atılmaya devam ediyor.

Bir yıldır farklı paylaşımlar ile gündeme gelen Electra imzalı hibrit uçak modeli, bünyesinde sekiz farklı motor taşıyor. Kanatlarının altına yerleştirilen pervaneli motorlar ve lityum-iyon batarya paketiyle beraber tamamen elektrikli olarak iniş ve kalkış yapabilen uçak, jeneratör temelli hibrit sistem ile 805 km boyunca yol alabiliyor. 322 km/s hıza çıkabildiği açıklanan modelin en büyük fark yarattığı nokta ise, çok kısa mesafede iniş ve kalkış yapabiliyor olması. Bu sayede adeta bir helikopter gibi görev yapabilen model, sahip olduğu birden fazla motor sayesinde geleneksel uçaklardan daha sessiz bir uçuş deneyimi sunuyor. Sayfanın üstündeki videoda iki kişilik prototipin uçuş, iniş ve kalkış süreci gösteriliyor, uçağın 2028 yılında gelmesi beklenen ticari sürümünde ise dokuz kişinin taşınabileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar uçan taksi konusunda da büyük adımlar atılıyor. Örneğin birden fazla otomobil devinin başındaki çatı şirket Stellantis, uçan taksi üreticisi Archer ile olan iş birliğini genişletme kararı aldı. Bu konuda bir açıklama yapan firma şunları aktarmıştı: “Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor. Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis N.V. ve Archer, Stellantis’in Archer’ın yaklaşık 8,3 milyon hissesinden oluşan açık piyasa satın alımını tamamladığını açıkladı. Böylece Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor. Stellantis’in Archer yatırımını artırma kararı, CEO Carlos Tavares’in Archer’ın Santa Clara, Kaliforniya’daki genel merkezine ve üretim tesislerine yaptığı son ziyaretin ardından geldi.” 

Bu konuda ayrıca şunlar da söylenmişti: “Stellantis, Ocak 2023’te Archer’ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıklamıştı. Böylece Archer için yüz milyonlarca dolarlık yatırıma gerek olmadan ticarileşmenin yolu açılacaktı. Archer’ın Gürcistan’daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı. Ancak yaklaşık 100 dönümlük bir alanda, 350.000 metrekare alana sahip yapı, tesisi uçak endüstrisinde hacim açısından en büyük üretim tesislerinden biri haline getirecek. 

Archer’ın Midnight uçak modeli, güvenli, sürdürülebilir, sessiz ve dört yolcu ile bir pilot taşıyacak şekilde tasarlandı. Midnight, yaklaşık 10 dakikalık şarj süresi ile 32 ila 80 km’lik kısa mesafeli uçuşları arka arkaya tamamlayacak şekilde optimize edilmiş durumda. Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli iş birliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda. Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis’in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.”

Electra çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X