reklamı kapat

POPÜLER

ANYmal robot

İlginç robotlardan ANYmal, artık adeta engel tanımıyor [Video]

 - Güncelleme: 14 Mart 2024 11:06

ETH Zurich tarafından geliştirilen ve sektördeki en ilginç robotlardan olan ANYmal, yeni video ile gösterildiği üzere adeta engel tanımıyor.

ETH Zurich imzalı ANYmal, başta görünüş itibariyle Boston Dynamics’in Spot’unu akıllara getiriyordu. Dört bacaklı seçenek daha sonra tekerlekler üzerinde yol almaya başladı. Robotun en son ise 3’ü 1 arada olarak geçen son versiyonu görücüye çıkarılmıştı. Spesifik olarak ETH Zurich’ten çıkan şirket Swiss-Mile tarafından hazırlanan robot, sadece tekerlek üstünde hareket etmiyor, istenirse bu tekerlekleri birer bacak ve kol gibi de kullanılabiliyor. Çok iyi denge sistemleri taşıyan model, bu sayede iki teker üzerinde ayağa kalkabiliyor ve hareket edebiliyor. Bu konuda birçok benzerini sınıfta bırakan robotun, bünyesinde çok sayıda sensör, LiDAR ve GPS birimleri yer alıyor. ANYmal robotu şimdi gündeme getiren ise aşağıdaki yeni video oldu. Bu videoda bacaklı versiyonu karşımıza çıkarılan robot, önüne çıkan engellerin üzerinden birçok benzerinden çok daha iyi ve hassas şekilde geçebiliyor. Hatalarından ders çıkarabilen robot, sürekli olarak daha hızlı hale geliyor ve son haliyle özellikle arama-kurtarma görevleri için harika görünüyor.

ANYmal daha önceyse “öğrenme altyapısı” ile dikkat çekmişti. Robot bir süredir verilen temel bilgiler üzerinden “deneye yanıla” belirli görevlerin altından kalkmayı kendi başına öğrenebiliyor.  Örneğin paylaşılan aşağıdaki videoda robotun QR kodlarıyla işaretlenen kutuyu belirlenen bir yere koymayı kendi başına öğrendiği belirtiliyor, robot burada birçok insan gibi kutuyu sakince bırakmayıp fırlatmayı tercih etmesiyle hem şaşırtıyor hem de güldürüyor. Kapıları açmayı ve açık tutmayı da tekerlekli kollarıyla beraber sorunsuz olarak öğrenerek yerine getirebilen robot, bu “merak odaklı öğrenme” adı verilen yeni altyapı ile gelecek için büyük bir zaman kazancı ortaya koyuyor.

ANYmal robot yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER