reklamı kapat

POPÜLER

robot

ANYmal robot gelişiyor; gelin 3’ü 1 arada versiyon ile tanışın [Video]

ETH Zurich ANYmal ile çok farklı birçok gösterim yaptı. Robot ulaştığı son aşamada artık 3’ü 1 arada yapıda dikkatleri üzerine çekiyor.

ETH Zurich tarafından geliştirilen ANYmal, başta görünüş itibariyle Boston Dynamics’in Spot’unu akıllara getiriyordu. Dört bacaklı seçenek daha sonra tekerlekler üzerinde yol almaya başladı. Robotun şimdi ise 3’ü 1 arada olarak geçen son versiyonu görücüye çıkarıldı.

ETH Zurich’ten çıkan şirket Swiss-Mile tarafından hazırlanan son haliyle “Swiss-Mile” adıyla da geçen robot, yapısı gereği ilk olarak bir otomobil olarak nitelendiriliyor. Hatta firma modelin bu yanını göstermek adına Tesla Model 3 kalkış yarışı dahi yapıyor. Otomobil benzetmesi çok doğru değil ancak robotun hızı (22 km/s) ve hareket kabiliyeti oldukça iyi görünüyor.

Robotun merdiven / basamak çıkabilme yeteneği ise onu bir dört ayaklı robot köpek sınıfına sokuyor. Yani sadece tekerlek üstü sürüş yapılmıyor, istenirse bu tekerlekler birer bacak gibi de kullanılabiliyor. Dikkat çeken seçeneğin üçüncü tarafı ise insansı robot formu oluyor.

Çok iyi denge sistemleri taşıyan model, bu sayede iki teker üzerinde ayağa kalkabiliyor ve hareket edebiliyor. Bu konuda birçok benzerini sınıfta bırakan robotun, bünyesinde çok sayıda sensör, LiDAR ve GPS birimleri yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3’ü 1 arada robot modeli gelecek gösterimi yapıyor

Modelin ayağa kalkabilme yeteneği, şimdilik çok akla yatmıyor olsa da onu paket taşıma gibi amaçlar için kullanışlı kılacak açıklaması yapılıyor. Ticari amaçlar doğrultusunda birçok planın merkezinde yer alan model, Swiss-Mile adı altında önümüzdeki yıl ticari olarak satışa sunulacak.

Teknoloji harikasının fiyatı henüz belli değil ancak model açık olarak sadece şirketlere hitap ediyor. Bu tarz gelecek gösterimlerinin evlerimize girmesi için önümüzde daha çok ama çok uzun bir süre bulunuyor.

İlgili Video