reklamı kapat

POPÜLER

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar için “Kilitli Klasör” özelliği Pixel’lerin dışına çıktı

Popüler servis Google Fotoğraflar için “Kilitli Klasör” özelliği sonunda Pixel dışındaki cihazlar için de kullanıma sunulmaya başlandı.

Google Fotoğraflar içerisinde çok beğenilen bir “Kilitli Klasör” özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde kişiler hassas fotoğraf ve videolarını servis içerisinde parola / parmak izi ile kilitleyerek gizleyebiliyor. Firma bunu kendisini şöyle açıklıyor:

“Fotoğraflar uygulamasında cihazınızın ekran kilidi tarafından korunan bir klasöre hassas fotoğraf ve videolar kaydedebilirsiniz. Kilitli Klasör’deki öğeler Fotoğraflar tablosunda, anılarda, aramalarda veya albümlerde görünmez ve cihazınızdaki fotoğraflarınız ile videolarınıza erişimi olan diğer uygulamalar tarafından kullanılamaz.”

İşte bu faydalı özellik şimdiye kadar hep belirli Pixel cihazlar için kullanımdaydı. Ancak gelen bilgilere göre bu değişiyor. Bugün itibariyle faydalı imkân Samsung, OPPO, OnePlus vb. firmaların Android telefonlarında da aktif edilmeye başlandı. Burada Pixel dışı dağıtım yavaş yavaş yapılıyor yani imkânın sizin telefonunuza gelmesi biraz zaman alabilir.

Resmî açıklamalara göre bu özellik 2022’nin başında iOS tarafında da olacak. Bu sayede iPhone ve iPad kullanıcıları hassas içeriklerini FaceID ya da Touch ID ile güvenlik altına alabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Fotoğraflar için sınırsız yedekleme artık sunulmuyor

Google Fotoğraflar için 1 Haziran sonrasında yüksek kalitede sınırız depolama sona erdi. Firma bu konuyu şöyle açıklamıştı:

“Fotoğraflar servisi şu anda aşağıdaki yedekleme seçeneklerini sunar:

-Ücretsiz, sınırsız Yüksek kalitede depolama.
-Ücretsiz, Ekspres kalitede depolama (belirli pazarlarda kullanıma sunulmuştur).
-15 GB’ye kadar ücretsiz, Orijinal kalitede depolama (Fotoğraflar, Gmail ve Drive arasında paylaşılır) ve Google One kapsamında sunulan ek depolama alanı.

1 Haziran 2021’den itibaren, Yüksek kalite ve Express kalite içerikler Google Hesabı depolama alanı kotanızdan düşülecektir.

-1 Haziran 2021 tarihinden önce Yüksek kalitede ve Express kalitede yedeklenen fotoğraf ve videolar Google Hesabınızın depolama alanı kotasından düşülmeyecektir.

-Orijinal kalitede fotoğraf ve videolar ise Google Hesabınızın depolama alanı kotasından düşülmeye devam edecektir. Fotoğraf ve video yedekleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

-1 Haziran 2021’den sonra Orijinal kalitede yedeklenip daha sonra Yüksek kalitede sıkıştırılan fotoğraflar Google Hesabı depolama alanı kotanızdan düşülecektir.”

Google’ın da söylediği üzere 1 Haziran öncesinde yaptığınız fotoğraf yedeklemeleri, yeni dönemdeki kotadan düşmeyecek. Bu açıdan bugün elinizdeki / telefonunuzdaki tüm fotoğrafları yedeklemeniz mantıklı olacaktır.

Yeni dönemde fotoğraf yedeklemeyi, depolama alanını dert etmeden sürdürmek için Google One abonesi olmanız gerekiyor. Aylık 5,79 TL‘den başlayan paket ile 100 GB depolama alanı alabiliyorsunuz. Aylık 200 GB alan 11,59 TL’ye, aylık tam 2TB alan ise 28,99 TL’ye elde edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle test ediyor

İLGİLİ HABERLER