reklamı kapat

POPÜLER

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar yapay zeka ile organize bir arşiv sunuyor

Milyarlarca içeriği bünyesinde barındıran Google Fotoğraflar, yeni özellikleriyle yapay zeka kullanarak organize bir arşiv sunuyor.

Google Fotoğraflar, getirilen oldukça faydalı yeni yapay zeka altyapısı ile artık arşivinizi tarıyor ve çekilen fotoğrafları akıllı şekilde gruplandırıyor. Bu sayede arşive kaydedilen aynı anda çekilmiş çok sayıda fotoğraf (Güzel bir anı riske atmamak ya da herkesin gözünün açık olduğundan emin olmak adına hepimiz sürekli olarak seri çekim yapıyoruz) otomatik olarak bir araya getiriliyor, servis artık kaydedilen ekran görüntüleri ile belgeleri daha iyi tanımlamak ve otomatik olarak kategorize etmek için de yapay zekadan yardım alıyor. Kişilerin artık kaydettikleri biletler üzerinden hatırlatma alarmları oluşturmasına da imkan tanıyan Google, bu güzel özelliklerin servisin iOS ve Android sürümlerinde aktif edildiğini duyuruyor. Servis bizim gündemimize bundan önce ise güvenlik odaklı bir haberle gelmişti. Bilmiyorsanız Google Fotoğraflar içerisinde çok beğenilen bir “Kilitli Klasör” özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde kişiler hassas fotoğraf ve videolarını servis içerisinde parola / parmak izi ile kilitleyerek gizleyebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma bunu kendisini şöyle açıklıyor: “Fotoğraflar uygulamasında cihazınızın ekran kilidi tarafından korunan bir klasöre hassas fotoğraf ve videolar kaydedebilirsiniz. Kilitli Klasör’deki öğeler Fotoğraflar tablosunda, anılarda, aramalarda veya albümlerde görünmez ve cihazınızdaki fotoğraflarınız ile videolarınıza erişimi olan diğer uygulamalar tarafından kullanılamaz.”

Bu faydalı özellik uzunca bir süre sadece belirli Pixel cihazlar için kullanımdaydı. Daha sonra sürece başka cihazlar da dahil edilmiş, geçtiğimiz aylarda yapılan güncellemeyle ise Google Fotoğraflar artık “Kilitli Klasör” içerisinde saklanan özel fotoğrafları bulut yedekleme üzerinden tüm cihazlar arasında senkronize etmeye de başlamıştı.

Google Fotoğraflar yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu