reklamı kapat

POPÜLER

elon musk
elon musk

Elon Musk’ın Tesla ve SpaceX’ten önceki “unutulmuş” kariyeri

Tesla ile adını duymayanın kalmadığı Elon Musk, SpaceX‘le de ününe ün kattı. Yeni çağın Tony Stark’ı olarak görünen Musk, yapay zeka üzerine çalışırken alev silahı gibi ilginç ürünler de üretiyor. Peki Elon Musk tüm bu şan şöhretten önce ne yapıyordu dersiniz?

Son dönemlerin en dikkat çeken isimlerinden biri olan Elon Musk’ın kariyeri etkileyici bir dönüşüme tanıklık etmiş. Musk’ın bu dünyaya girişi video oyunlarla başlıyor. Ünlü dahinin “unutulmuş kariyeri” olarak görünen oyun geliştiriciliği hayli geçmişe dayanıyor. 12 yaşında kendi kendine kodlama öğrenmeye başlayan Musk, ilk oyunu Blastar’ı tasarlıyor. Bunu PC and Office Technology dergisine pazarlayan Musk 500 dolar kazanıyor. 1990’larda ise Rocket Science Games‘te çalışmaya başlayan Musk, Loadstar: The Legend of Tully Bodine ve Cadillacs and Dinosaurs: The Second Cataclysm isimli oyunların geliştirilmesinde yardımcı olmuş. Ayrıca Rocket Jockey oyununun geliştirici takımında da yer almış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oyun sektöründen elektrikli otomobil sektörüne geçiş

Elon Musk’ın unutulmuş bu kariyeri aslında bize 30 Mart’ta vizyona girecek Ready Player One‘ı hatırlattı. Başlat ismiyle Türkçe’ye çevrilen bir kitaptan uyarlama olan hikayede OASIS isimli bir sanal gerçeklik platformu bulunuyor. Platformun kurucusu James Halliday ise eşsiz bir dahi. İnsanların günlük hayatlarının dahi taşınacağı eksiksiz bir platform yaratıyor. Musk’ın kariyeri Tesla ve SpaceX ile şekillenmeseydi belki de Halliday gibi bir OASIS yaratabilirdi, kim bilir…

Ancak oyun kodlama Musk’ın en güçlü olduğu alan değilmiş. Kariyerini kendi istediği şekilde işlemeye karar veren Musk, en sonunda teknolojinin dev isimlerinden biri olmayı başardı. Musk’ın Blastar isimli oyununu haberin devamında görebilirsiniz.

Video