reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X Dxomark

iPhone X’i mobil fotoğrafçılıkta tepeye taşıyan DxOMark puanı açıklandı

Apple‘ın gündemden düşmeyen yeni akıllı telefonu iPhone X, zorlu DxOMark kamera performans testine girdi. Fotoğrafta liste başı yapan telefon, video konusunda geriye düştü.

Akıllı telefonların kamera performanslarını bilimsel olarak test eden DxOMark, bu sefer masaya Apple’ın yeni telefonunu yatırdı. Testler sonucunda ortalama 97 puan alan iPhone X, Pixel 2’in gerisinde kaldı. Buna rağmen “fotoğraf” tarafında 101 puan alarak listenin en üstüne çıkmayı bilen yeni nesil iPhone, ortalamadaki liderliği video performansıyla kaçırdı. Yüksek dinamik aralık gerektiren sahnelerde çok iyi pozlama ayarı sunduğu belirtilen telefon, her ışık koşulu altında doğru renk oluşturmasıyla beğeni topladı. Farklı ışık koşullarında detayları çok iyi koruduğu söylenen yeni nesil iPhone, doğal görünen bokeh efektiyle de öne çıkıyor. Öte yandan otomatik netlemenin zaman zaman yavaşlaması açısından eleştirilen iPhone X, flaşlı çekimlerde kırmızı göz oluşturması açısından da olumsuz yorum aldı. Bu sorunun iPhone 8 Plus’da olmaması ise oldukça şaşırttı.

DxOMark, iPhone X’i video açısından da değerlendirdi

Videoda güzel detay koruma, etkili görüntü sabitleme, ışık değişimlerine iyi uyum sağlama konularında beğenilen telefon, düşük ışıkta görünür kumlama ve keskinlik kaybı noktalarında ise eleştirildi. Aldığı ortalama puan ile 98 puanlık Google Pixel 2‘nin altında kalan yeni iPhone, yapay zekalı gelişmiş model Huawei Mate 10 Pro‘yla ise baş başa kaldı.