reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X ekran yanma

Apple: iPhone X ekran yanma sorunu yaşayabilir

Apple‘ın gündemden düşmeyen yeni akıllı telefonu iPhone X, bilindiği üzere OLED ekran kullanıyor. Bu açıdan şirket için yeni bir dönemi başlatan telefon, maalesef bu ekran teknolojisinin olumsuz yanlarını da barındırıyor.

Apple, iPhone X‘de kullandığı OLED ekrana Super Retina HD adını veriyor. 5,8 inç boyutundaki bu ekran 2436×1125 piksel çözünürlük ve 625 cd/m2 parlaklık değerlerinde. Buraya kadar herşey çok güzel görünürken, OLED teknolojisi geleceğe yönelik bazı sorunların habercisi olabilir. İşte bu konuda destek sayfasını güncelleyen şirket, açıkça yeni iPhone modelinde ekran yanması sorununun görülebileceğini belirtiyor.

“Bir OLED ekrana elverişsiz açılardan baktığınızda renk ve tonda küçük farklılıklar görebilirsiniz. Bu, OLED ekranların bir özelliği olup normal bir davranıştır. Uzun süreli kullanım sonucunda OLED ekranlarda hafif görsel değişiklikler görülebilir. Bu da beklenen bir davranış olup ekranda görüntünün (yeni bir görüntü gösterildikten sonra bile) silik bir imgesinin gösterildiği, “ekran yanması” veya “yanma” olarak bilinen davranışı da içerebilir. Bu, aynı yüksek kontrastlı görüntünün uzun süre gösterilmesi gibi daha ekstrem durumlarda ortaya çıkabilir. Super Retina ekranı, OLED ekranlarda görülen “yanma” etkilerini azaltma konusunda akıllı telefon dünyasının en iyisi olacak şekilde tasarladık.”

Apple: iPhone X için önlemi aldık

Yukarıdaki açıklamanın sonunda da yazdığı üzere şirket yeni iPhone’un ekran yanmasından etkilenmemesi için önemli çalışmalar yaptığını belirtiyor. En son Google Pixel 2 XL modelinde çok kötü şekilde gördüğümüz ekran yanması, geleceği yansıtmayan bir sorun olarak karşımıza bulunuyor. Bakalım uzun süreli kullanımlar sonrası yeni iPhone’un ekranın istenmeye izler oluşacak mı?