reklamı kapat

POPÜLER

düz lens akıllı telefon

Akıllı telefon kameralarının kızdıran yanını düzeltecek teknoloji!

Günümüzde akıllı telefon modellerinde kullanılan kamera modülleri inanılmaz büyük hale gelmiş durumda. İşte bu durum gelecekte tersine dönebilir.

Akıllı telefon modellerinin arka kamera modülleri, çoklu kurulumlar nedeniyle her geçen gün daha büyük hale geliyor. Örnek vermek gerekirse 100x zoom yapabilen Samsung Galaxy S20 Ultra bu konuda gelinen son noktalardan birisi gözler önüne seriyor. Telefon firmaları cihazlar içerisinde yer olmadığı için büyük modüllere mecburlar. Ancak büyük çıkıntıları kullanıcılar genel olarak hiç sevmiyor. İşte bunu değiştirebilecek bir teknoloji geliştiriliyor. Bu teknolojinin arkasında bir “düz lens” yer alıyor. Utah Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu yukarıda gördüğünüz lens, adında da geçtiği üzere mevcut kamera modüllerinde kullanılan lensler gibi kavisli değil. Mevcut lenslerin odaklama için kavisli tasarlanması gerekirken, Utah Üniversitesi araştırmacıları düz lens ile bu sorunu spesifik nanoyapılar kullanarak çözüyor. Ayrıca günümüzde kameraların görüntü kalitesini artırmak için birden fazla kavisli optik gerekirken, düz lens bunu tek başına gerçekleştirebiliyor. Bu da akıllı telefon kameram modülleri özelinde maliyetin düşmesi anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazırlanan düz lens ile daha ince akıllı telefonlar mümkün olacak

Bu yapması gereken görevi düz haliyle de gerçekleştirebilen lensin şimdilik prototip aşamasında olduğu aktarılıyor. Şimdilik belirli mesafelerde kızılötesi ışık ile çalıştığı aktarılan lens, gelecek için oldukça güzel görünüyor. Akıllı telefon kameralarını ciddi oranda ufaltabilecek potansiyeli bulunan teknoloji, umuyoruz üstünde yıllar geçmeden seri üretime de sokulabilir.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun ilk akıllı saat modeli ile tanışın