reklamı kapat

POPÜLER

DSLR kalitesinde 52 megapiksellik akıllı telefon kamerası geliyor

Silikon vadisinde sessiz sedasız çalışmalarını sürdüren Light isimli girişimin üzerinde çalıştığı kamera teknolojisi nihayet gün yüzüne çıktı. Şirketin çalışmaları beklendiği gibi giderse 52 megapiksel çözünürlüğünde kameraya sahip akıllı telefonlar için fazla beklememiz gerekmeyecek.

Light, lens ve sensörlerden oluşan kamera modülleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Şirketin belirttiğine göre geliştirilen kamera DSLR‘ın fotoğraf kalitesini ve zoom özelliğini akıllı telefonlara taşıyacak. Zoom konusunda büyük geliştirmeler içerecek olan kamerada, kullanıcının çekmek istediği fotoğrafa uygun modül devreye girecek. Diğer modüllerin içerisindeki aynalar ise ışığı yakalayacak. Sonuç olarak bu öğeler dijital olarak düzenlenecek ve büyük kamera lensleriyle çekilen fotoğraflara benzer kareler elde edilebilecek. Ayrıca Light‘ın belirttiğine göre fotoğraf çekiminin ardından odaklama yapılabilecek.

Tüm bu açıklamaların şu an için bir dayanağı bulunmuyor, çünkü henüz cihazın çalışan bir prototipi bile üretilmiş değil. Fakat yüksek çözünürlüğüyle dikkat çeken bu kameranın 2016 yılının sonlarında akıllı telefonların bazılarında yer alması bekleniyor. Bu arada Light’ın dünyanın en büyük elektronik üreticisi Foxconn ile yatırım için anlaşma imzaladığını da hatırlatmak gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER