reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia XZ 2

Sony’nin eleştirilen akıllı telefon tasarımları yıllar içerisinde ne kadar değişti? İşte cevabı; [Video]

Sony, Mobil Dünya Kongresi 2018’de tanıttığı Xperia XZ 2 ve Xperia XZ2 Compact modelleriyle yine büyük tartışmalara neden oldu. Birçok kişi tercih edilen yeni tasarımı beğenirken, birçok kişi ise nispeten geniş çerçeveler nedeniyle ciddi eleştirilerde bulundu. Peki Sony Xperia akıllı telefonların tasarımı yıllar içerisinde ne kadar değişti? İşte cevabı;

Direkt olarak Sony Xperia Tayvan‘dan gelen resmi video, yılların değişimini açıkça gözler önüne seriyor. Yani aslında çok da büyük bir değişim görünmüyor. Birçok kişi kabul etmiyor olsa da Sony akıllı telefon tasarımında köklü değişikliklerden kaçınıyor. Kullanılabilirliği öne aldığını belirterek telefonlarında geleneksel davranan firma, videoya 2012 yılından başlıyor. Şirket 2012 yılında uygulanan tasarımına “Iconic Identity” ismini veriyor. Daha sonra Xperia Z ailesiyle 2015’e kadar devam eden ve son kullanıcının daha çok bildiği “OmniBalance” tasarım dili karşımıza çıkıyor. Onu 2017’e kadar devam eden “Unified” tasarım dili takip ederken, en son “Ambient Flow” bizlere merhaba diyor. Xperia XZ 2 ve Xperia XZ2 Compact  modellerini bu tasarım dili üzerine kuran şirket, bu video ile kişilere “hep aynı tasarımı” kullanmadığını ispat etmeye çalışmış gibi görünüyor.

Sony Xperia XZ 2
Sony Xperia XZ 2
Sony Xperia XZ 2
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony Xperia XZ 2 ve Xperia XZ2 Compact

Hatırlamak adına Sony’nin iki yeni akıllı telefonu da gücünü Snapdragon 845 işlemci ve 4 GB RAM‘den alıyor. Adreno 630 grafik birimi merkezlerinde yer alan telefonlar, 64 GB‘lık dahili hafızalarını microSD ile artırılabiliyor. 5 inç FHD+ HDR ekranlı Xperia XZ2 Compact‘da 2.870 mAh, 5,7 inç FHD+ HDR ekranlı Sony Xperia XZ2‘de ise 3.180 mAh pil yer alıyor. Kutudan Android 8.0 Oreo ile çıkan akıllı telefonların arkalarında 19 megapiksellik F2.0 960 FPS (Full HD) yavaş çekim yapabilen kamera yer alıyor. Beş eksende görüntü sabitleme yapabilen bu kamera, 4K çözünürlükte 10-bit HDR videolar çekebiliyor.