reklamı kapat

POPÜLER

Google Pixel 2, Hasselblad

Google Pixel 2 ile 20 bin dolarlık Hasselblad, kamera testinde karşı karşıya [Video]

Zaman zaman ilk bakışta çok saçma görünen karşılaştırmalar yapılıyor. Ancak konuya farklı bir açıdan yaklaşınca gerçekten de doğru diyorsunuz. İşte bunlardan bir tanesi ile baş başayız. Google Pixel 2 ile tam 20 bin dolarlık orta format fotoğraf makinesi Hasselblad H4D kamera testinde karşı karşıya.

Fotoğraf makineleri ve akıllı telefonları test eden DxO Mark‘a göre Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL, dünyanın en iyi kamerasına sahip akıllı telefonlar konumunda bulunuyor. Bu kaliteyi merak eden fotoğrafçı Tyle Stalman, orta format fotoğraf makinesi Hasselblad kameraya sahip arkadaşı Jason Eng’i stüdyosuna davet ediyor. Burada aynı model üzerinde fotoğraf testleri gerçekleştiren ikili, ilginç görünen sonuçlar ortaya koyuyor. Ancak burada en baştan belirtmek gerekiyor. Sensör boyutlarındaki “dağlar kadar fark” nedeniyle orta format fotoğraf makinesi elbette bu testin galibi oluyor. Ancak olay Instagram’a fotoğraf atma gibi konularda ciddi anlamda kapanıyor. Pixel 2’nin düzenleme harici “dinamik aralık” konusunda oldukça iyi olduğunu belirten Stalman, sadece sert ışık altında gölge ve parlak alanlarda detay kaybı gözlendiğini belirtiyor. İş keskinliğe geldiği zaman iki modelin de çok iyi olduğu söyleniyor. Burada orta format fotoğraf makinesi sadece fotoğrafa yaklaştığınız zaman farkını belli edebiliyor. Bu da sosyal medya için bir anlam ifade etmiyor.

Google Pixel 2, Hasselblad

Solda Hasselblad H4D, sağda Google Pixel 2

Google Pixel 2, Hasselblad

Solda Google Pixel 2, sağda Hasselblad H4D

Google Pixel 2, Hasselblad

Solda Google Pixel 2, sağda Hasselblad H4D

Hasselblad vs Google Pixel 2

Orta format fotoğraf makinelerinin en önemli özelliği olan alan derinliği iki makinede de hemen hemen aynı düzeyde. Buradaki farklı yapay zeka kullanacak kapatan Pixel, yine dediğimiz gibi sosyal medya için harika sonuçlar ortaya koyuyor. Akıllı telefonların gerçek fotoğraf makinelerini kısa vadede geçme şansı bulunmuyor ancak belirli amaçlar için artık onlara ihtiyacımız bulunmuyor. Uzun vadede ise DSLR ile orta format modellerin dahi hiçbir şansı görünmüyor.

Video