reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon fotoğraf makinesi

Fotoğraf makinesi devrinin bittiğini gözler önüne seren en somut örnek

Akıllı telefon modellerinin kameraları her geçen gün daha gelişmiş hale geliyor. Kullanıcıların buna çok önem verdiğini bilen üreticiler de kameraları geliştirmek için ciddi çalışmalar yapıyor. Yeni karşımıza çıkan bir örnek ise görüntüleme alanında “boynuz kulağı geçti” deyiminin gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor. Fotoğraf makinesi kavramı tarih mi oluyor?

Peki bu kanıya nereden varıldı? Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji sitesi The Verge‘ün editörlerinden Vlad Savov, kısa süre önce Cenevre Otomobil Fuarı‘na sadece Google Pixel 2 XL akıllı telefonuyla katıldığını belirten bir haber yayımladı. Evet Vlad Savov tüm dünyanın merakla takip ettiği fuara içerik üretmek için sadece Pixel 2 XL ile gitmiş. Teknik ya da maddi imkanı olmasına rağmen bu riski alan isim, sonuçlardan hiç pişman olmamış. Buradan ulaşacağınız sayfada görebileceğiniz üzere çekilen fotoğrafların bir akıllı telefondan çıktığına inanmak oldukça zor. Otomobilleri etkileyici göstermek adına güzel aydınlatılan alanlarda Pixel 2 XL gerçekten harika sonuçlar sağlamış görünüyor. En iyi kamera sistemlerinden birisine sahip olan telefon, kalitesini her ortamda gözler önüne sermeyi başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden fotoğraf makinesi değil de akıllı telefon?

Bunun arkasında ilk olarak taşınabilirlik yer alıyor. Fotoğraf makineleri tüm çalışmalara rağmen halen oldukça ağır ve büyükler. Ayrıca yine tüm gelişmelere rağmen makinelerin bağlantı imkanları çok iyi değil. Burada Vlad Savov Pixel 2 XL ile çekim yaparak ilk olarak inanılmaz büyük bir ağırlıktan kurtuluyor. İkinci olarsa çekilen fotoğraflar anlık olarak merkeze aktarılabiliyor. Bu bir gazeteci için “sosyal medya” devrinde inanılmaz büyük önem arz ediyor.

akıllı telefon

Bazı kişisel kararların da etkisiyle Cenevre Otomobil Fuarı‘na telefonla giden ve buna rağmen çok iyi çekimlere imza atan Savov, devrin açıkça değiştiğini gösteriyor. Çok özel amaçlar için elbette halen “gerçek” fotoğraf makinelerine ihtiyaç duyuluyor ancak gündelik görüntüleme gün geçtikçe telefonlara kayıyor. Yapay zeka teknolojisinin etkisiyle gelişim hızlı artan mobil kamera teknolojileri, milyar dolarlık görüntüleme sektörünü bitiriyor. Yıllar önce kompakt modelleri yerle bir eden telefonlar, artık bırakın orta seviyeyi üst seviyeye bile göz dikiyor. Bu değişim Canon ile Nikon gibi dev firmalar için çok kötü görünürken, kullanıcılar içinse harika duruyor. Artık cebimizde inanılmaz iyi fotoğraf çekebilen süper bilgisayarlar yer alıyor.