reklamı kapat

POPÜLER

Prosthetic Photographer

İyi fotoğraf için “kullanıcısını çarpan” fotoğraf aksesuarı [Video]

Fotoğraf çekmek çok kolay, iyi fotoğraf çekmek ise zordur. Bunu yapay zeka ile değiştirmek isteyen Peter Buczkowski, şimdiye kadar gördüğümüz en ilginç fotoğraf aksesuarı Prosthetic Photographer ile karşımızda.

Fotoğraf makinelerini silah formuna çeviren aparatlar size ilginç geliyorsa bir de Peter Buczkowski tarafından hazırlanan aksesuara bakın. Bir tasarımcı olan Buczkowski, tüm aynasız ve DSLR fotoğraf makinelerine takılabilen Prosthetic Photographer isimli bir cihaz geliştirmiş. CUHJPQ veri tabanı üzerinde yer alan 17 bin fotoğraf ile eğitilen bir yapay zekaya sahip bu cihaz, iyi fotoğraf kompozisyonları gördüğü zaman bunu kul17lanıcısına bildirebiliyor. Ancak sistem bunu ses ya da görsel olarak değil “kullanıcısı çarparak” bildiriyor. Çevresini dahili kamerası ile gören sistem, kişileri ufak bir elektrik akımıyla güzel fotoğraf çekilmesine zorluyor. Bu akımı parmağa vererek tetiği (Deklanşöre bağlı) adeta kendisi çektiren cihaz, gerçekten çok ama çok ilginç duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Prosthetic Photographer ile zorla güzel fotoğraf çekimi”

Yapay zeka temelli olduğu için kendisini eğitebilme gücünde olan cihazın satışa çıkıp çıkmayacağı şimdilik bilinmiyor. Bu projeyi yüksek lisans tezinin bir parçası olarak geliştiren Buczkowski, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış görünüyor. Ticari hale dönüştürülme ihtimali çok da bulunmayan ürün, yine de gelişmiş bir altyapı üzerine kuruluyor.

İlginizi çekebilir